27.01.2017 by Rudolf Hasák

Kdy a jak můžete zrušit povinné ručení?

Povinné ručení, auto, nejlevnější povinné ručení, řidiči, nemají, riskují

Máte povinné ručení, které nepatří k nejlepším, ani nejlevnějším? Pokud je tomu tak, můžete přejít k jiné pojišťovně. Důležité je však vypovědět stávající smlouvu. Pokud nevíte, jak na to, přinášíme vám rady, kdy a jak můžete zrušit povinné ručení.

2 měsíce na rozmyšlenou

Pokud jste smlouvu uzavřeli skutečně neuváženě, potom mějte na paměti, že máte na její zrušení celé dva měsíce od chvíle, kdy byla sjednána. Nutno říci, že takovou smlouvu musíte vypovědět výhradně písemnou formou. Jakmile je vaše odstoupení doručeno, dochází k tomu, že zbude ještě 8 dní platnostmi a poté zcela zanikne.

Přečtěte si také: Jak získat nejlevnější povinné ručení?

Hlídejte výročí vašeho pojištění

Jde o dobu, kdy se blíží vždy rok od termínu, kdy byla pojistka sjednána. Jedná se o takzvané výročí, v rámci kterého je možné povinné ručení vypovědět velmi jednoduše. Důležité je dodržet termín. Ten je v rozmezí šesti týdnů od doby, kdy má výročí nastat. Právě před tímto termínem je třeba podat svou výpověď. Stejně jako v předchozím případě, i zde platí, že písemně.

Vyjádřete nesouhlas

Došlo k tomu, že pojišťovna mění své podmínky, nebo cokoliv jiného? Pokud ano, máte právo vyjádřit nesouhlas a na základě této změny povinné ručení zrušit. Týkat se to může také ceny, pokud dojde třeba ke zdražení. I zde je důležitý termín. Když vás pojišťovna informuje o změnách, máte měsíc na možnou písemnou výpověď. Na základě ní je pojistka vypovězena.

Přečtěte si také: Co riskují řidiči, kteří nemají sjednané povinné ručení?

Ukončete smlouvu po pojistné události

I toto je jedna z možných cest. Pokud došlo k pojistné události, máte tři měsíce na to, abyste výpověď podali. Pokud tak učiníte, samotná pojistka zanikne do jednoho měsíce.

Klasická výpověď

Tu jsme si nechali na závěr. Podat ji lze v podstatě kdykoliv. Jenom je třeba myslet na to, že povinné ručení rozhodně neskončí hned. Bude ukončeno až po výpovědní lhůtě, která má často tříměsíční podobu. Konkrétně ji zjistíte ve smlouvě.

Ať už chcete zrušit povinné ručení z jakéhokoliv důvodu, díky porovnávači cen a parametrů si můžete vybrat to nejlevnější povinné ručení na míru.

Komentáře