29.09.2017 by Rudolf Hasák

Máslo stojí 70 kč a ještě podraží! Podívejte se, jak si ho vyrobit doma

máslo, česko, cena, drahé máslo, cena máslo, ekonomika, mléko, peníze

Za máslo v obchodech zaplatíte klidně i 70 korun a cena prý ještě více poroste... V tom případě si nedokážeme představit, jaký dopad to bude mít na vánoční cukroví.

Je až neuvěřitelné, kam se cena másla vyšplhala. Podle mlékárny Madeta se sakra cena ještě zvedne. Pokud chcete projít obchodníkům přes rozum, naučte se vyrobit vlastní domácí máslo.

Donedávna bylo máslo považováno za nezdravý tuk a místo toho odborníci doporučují konzumovat více rostlinných tuků.

Ano, slyšíte správně... nezdraví tuk. Ale i přestože není máslo zrovna zdravotně vhodné, málo kdo dá na rostlinné tuky a raději si máslo stejně koupí.


Jen si představte, že byste museli péct sladké cukroví a buchty z něčeho jiného... to by ani nešlo. Máslo si nemusíte ani kupovat a uděláte si ho i doma!

Jak si VYROBIT své vlastní máslo doma?

Budeme potřebovat:
- kuchyňského robota nebo mixér

- smetanu (30% až 33%).


Postup:

1. Do kuchyňského robota nebo mixéru nalijte asi 0,5 litru smetany a zapněte na asi 10 minut. Smetana se nejprve změní na klasickou šlehačku.

2. Pokračujte v míchání, dokud se šlehačka nezmění na hrudku. V té době je šlehačka rozdělena na máslo a podmáslí (průhledná tekutina).

3. Podmáslí sceďte pryč.

4. Na stěnách kuchyňského robota vám zůstane máslo. To s pomocí vařečky nebo naběračky stiskněte a zkuste z něho vytisknout co nejvíce přebytečné tekutiny.

5. Nyní máte připravené máslo. Pokud však chcete, aby vám vydrželo co nejdéle, je třeba ho ještě promýt.

6. Do mixéru nebo kuchyňského robotu proto na máslo nalijte velmi chladnou, až ledovou vodu a promíchejte to dalších 30 sekund.

7. Následně vodu vylijte. To, co zůstane, je vaše chutné domácí máslo. Vložte ho do uzavřeného obalu a umístěte do chladničky.


Na kolik nás máslo vyšlo a ušetřili jsme alespoň?

Z půl litru smetany si doma vyrobíte 200 gramů másla. Pokud vezmeme v potaz uvedené množství smetany, koupíte ho přibližně za 35 – 40 Kč a možná v akci i levněji.

Pokud nepočítáte práci a čas, tak je to docela dobrá cena za 200 gramů másla, co si myslíte? :)

Komentáře