10 zajímavých faktů o Praze, které jste možná nevěděli

Praha je krásné město s unikátně zachovalým kompaktním historickým jádrem, a navíc její návštěva není drahá. To ví každý. Ale co dál? Co jste zřejmě nevěděli? Užijte si třeba 3 dny v Praze a ověřte si vše na vlastní kůži!

Praha má nejvíc veřejných zahrad na světě

Přesněji nejvíce čtverečních metrů veřejných zahrad na osobu. Zvláště ty v centru, které můžete navštívit, jsou nádherné a mají v každém ročním období mytickou atmosféru s neodolatelnými zákoutími a výhledy. Jmenujme zahrady pod Pražským hradem, Valdštejnskou zahradu, Strahovskou zahradu, Františkánskou zahradu, Zahradu Kinských…

Máme největší medúzárium v Evropě

Na střeše obchodního centra Arkády Pankrác je čerstvě otevřen Svět medúz, jedno ze tří největších medúzárií na světě a vůbec největší v Evropě. Spatříte tam 10 000 těchto mimořádných živočichů včetně těch nejjedovatějších na světě.

Praha má velice nízkou kriminalitu

Kriminalita je v celém Česku a potažmo i v Praze na nízké úrovni, a navíc stále klesá. Česko je desátou nejbezpečnější zemí světa, Praha se pohybuje v první padesátce mezi světovými městy. Největším problémem jsou kapesní krádeže, proti kterým se lze ovšem spolehlivě bránit obezřetností.


11. nejfotografovanější město na světě

Malebná panoramata nedají spát fotografům, a tak je Praha dle žebříku Google z roku 2013 11. nejfotografovanějším městem na světě.

Stověžatá má věží tisíc

Přízvisko „Praha stověžatá“ si hlavní město vysloužilo poprvé od spisovatele Josefa Hormayera v 19. století poté, co se Bernardo Bolzano pokusil věže spočítat a došel k číslu 103, vodárny a věžičky měšťanských domů v to nepočítaje. Dnes střízlivé odhady udávají přes 500, ale mnozí došli dokonce k číslu 1000 a víc, podle toho, co přesně se mezi věže počítá.

Dvě věže jsou nakloněné

Pražskými šikmými věžemi jsou věž Kostela zvěstování Panny Marie a Štítkovská vodárenská věž.

Pražský hrad je v Guinessově knize rekordů

Pražský hrad je dle Guinessovy knihy rekordů největším historickým hradem na světě (zatímco největším obývaným je anglický Windsor). Areál je dlouhý 570 metrů, široký 128 metrů a najdete v něm stavby snad všech architektonických slohů.


Pražské hotely a restaurace jsou na světové úrovni

Můžete zavítat třeba do podniků oceněných michelinskou hvězdou La Degustation Bohême Bourgeoise a Field. Pokud nechcete utratit tolik peněz, ale máte přesto chuť na vynikající gastronomii, můžeme doporučit například Nuance restaurant, která patří mezi nejlepší restaurace Prahy 1. Nachází se v hotelu Rott, který také patří mezi hotely Prahy 1, jež lze jednoznačně doporučit.

Pražské kobky s největšími skly na světě

Na obou březích Vltavy najdete dvacet „kobek“, historických skladů na dřevo a lodní náklad. Tyto se nyní zrekonstruovaly, některé z nich se opatřily unikátními rotačními kulatými okny, v tomto tvaru.


Praha má pátou nejlepší MHD na světě

V Praze se můžete plně spolehnout na MHD. Lepší na světě má jen Curych, Paříž, Soul a Honkong. Hustá síť autobusů městských a příměstských, vlaků, tří linek metra a tramvají vás doveze, kamkoliv si zamanete. Spoje jezdí často, jsou velmi bezpečné (jen v centru pozor na kapesní krádeže) a na sebe dobře navazující. Speciální linky obsluhující většinu města jsou v provozu i v noci.loading...