20 let byl přivázán na korbě auta. Toto jsou první kroky ke svobodě!

Celých dvacet let vystupoval samec pumy americké Mufasa v cirkuse a mimo své číslo a korbu starého auta neznal nic jiného. Kdyby to bylo v mé síle, rozhodně bych veškeré cirkusy a atrakce se zvířaty zakázal.

Na následující šokující fotografii z roku 2015 můžete vidět spícího Mufasu a to, v jakém stavu byl předtím, než se k němu dostali zachránci z organizace Animal Defenders International. Je až neuvěřitelné, jak se někteří jedinci dokáží chovat k bezbranným zvířatům.

https://i0.wp.com/virality.cz/wp-content/uploads/2016/11/20-let-privazana-puma2.jpg?resize=696%2C522

Jak se Mufasa dostal k životu k cirkusu se spekuluje. Pravděpodobně byla puma unesena pytláky a prodána do nelegálního cirkusu v Peru. Neznal svobodu, nemohl se proběhnout... od malička znal jen řetězy a cestování po vesnicích a městech.

„Bylo srdcervoucí vidět Mufasu přivázaného mezi vybavením cirkusu, přežívajícího na korbě auta,“ řekla prezidentka záchranné organizace ADI Jan Creamer.

Mimo to dodala, že to pro ní byla „nejsmutnější a nejžalostnější záchranná akce, jakou kdy viděla“.

ad-international.org

„Byl navlečený do těžké postroje a řetězů. Když jsme mu vše sundali, pořádně se protáhl a poprvé mohl být volný.“ Na stravu pro pumu moc jeho majitelé nedbali, byl podvyživený a ukázali se u něho i zjevné známky týrání.

Teď však vše nabralo obrátky a Mufasa je konečně volný. Po osvobození byl převezen do záchranného centra v Limě, kde je prozatím šťastná a konečně si vede i po psychické stránce lépe. „Chuť k jídlu a srst se zlepšily poté, co se o něj začali starat veterináři,“ uvádí ADI.

ad-international.org

Jak probíhala záchrana a následný převoz do nového domova?


Pokud jste čekali šťastný konec jako z pohádky, mýlili jste se. Pár měsíců poté co byl samec pumy zachráněn zemřel na selhání orgánů. Měl problémy s ledvinami a další zdravotní komplikace, které byly zapříčiněny jeho stářím.

„Jsme velmi smutní, že si Mufasa nemohl své nové prostředí užít déle. Ještě větší tragédií pro nás by však bylo, kdyby ve svém životě nikdy nepoznal svobodu,“ píše ve svém prohlášení ADI.

V Peru jsou cirkusy zakázány od roku 2011 a od té doby pomáhá Animal Defenders International vystopovat nelegální zacházení se zvířaty a bojuje proti zotročování těchto bezbranných stvoření. Od doby fungování se jim podařilo zachránit již více než 100 zvířat, které za své náklady převáží, zachraňují a později vypouští zpět do volné přírody.

Co si myslíte o cirkusech v ČR vy?

Zdroj: virality.czloading...