Barva a tvar stolice vypovídá o vašem zdraví. Odhalíte, co je s vaším tělem v nepořádku?

Rozebírat s někým barvu své stolice nepatří zrovna k tématům u kávy. Celkově toto téma patří mezi nekomfortní a podělit se o tom s doktorem je často tabu! Ovšem není se za co stydět. Toto téma je pro vás přínosné a co je důležité, hovoří o stavu našeho zdraví.  STOLICE! Všímejte se jejího tvaru, konzistence a barvy.

Může se vám to zdát podivné a nepříjemné, ale na druhou stranu, za pravdu by nám dalo 9 lékařů z deseti. Kontrolujte stav vaší stolice vždy po použití toalety a všímejte se nepravidelných změn.

Stolice může v míse hrát všemi barvami, tvary, konzistencí i zápachem a každý z těchto ukazatelů něco znamená. Ideální by bylo, kdyby zdravá a normální stolice měla nějaký svůj standard. Bohužel neexistuje nic takového.

Pro každého je to něco jiného. Záleží například na složení stravy, na věku, celkovém zdravotním stavu apod.

 

Co vám řekne tvar?

Lékaři obecně rozeznávají několik nejčastějších typů stolice. Každý tvar vám řekne něco o vašem zdravotním stavu.

  • Tvrdé jasně oddělené bobky podobné exkrementům kozy. Jsou považovány za příznaky zácpy, tedy počínajícího problému.
  • Měkká a pevná stolice s jemnou strukturu nebo zcela hladkým povrchem, pak se dá považovat za zdravou a normální. Konkrétní tvar, délka a barva opět závisí na mnoha dalších faktorech.
  • Jednotlivé vodnaté bobky nebo stolice připomínající kaši. Jedná se pak již o průjem, který by se měl řešit, rozhodně nejde o normální stav. Při průjmu může snadno docházet k dehydrataci, takže není vhodné jej podceňovat.

Barva vám také napoví

Na zdravotní potíže může ukazovat i barva stolice.

  • Hnědá barva –  je vše v pořádku... jedná se o standardní barvu.
  • Tmavá stolice – může v sobě obsahovat krev. Může to být i výsledek žaludečního vředu nebo vysokého obsahu železa.
  • Bílá stolice -  Ukazuje většinou na onemocnění jater, jako je hepatitida a cirhóza.
Schválně až půjdete příště na toaletu, vzpomeňte si, jaké můžete zahlédnout barvy a tvary... Podívejte se pak na tento článek, co znamená co.

Zdroj: prosvet.czloading...