Británie zakázala prodej Energy drinků! Budou jen na občanku

To je chaos! Supermarkety ve velké Velké Británii od pondělí zakázaly prodej energetických nápojů dětem mladším 16 let.

Dokážete si představit stejný zákon v Česku? Vždyť největšími konzumenty je právě mládež...

Obchodníci se pro omezení rozhodli kvůli škodlivému vlivu na zdraví. Britské děti si tak musí na pokladně připravit kromě hotovosti i občanku.

Rozhodnutí o prodeji energy drinků dokonce schvalují i lékaři a také světově uznávaný kuchař Jamie Oliver.

Důvodem je především vysoký obsah kofeinu! Jedna plechovka... (tj denní doporučená dávka) obsahuje 160 miligramů kofeinu na litr.

Reklamu na energy nápoje vidíte u každého sportu! Nejen děti ale i dospělí jsou schopni vypít za jeden den klidně i dvě nebo tři plechovky.

Věděli jste, že kofeinem se můžete i předávkovat?

Velké množství kofeinu může mít útlumový efekt. Ve velkých dávkách vede k pocitu podráždění, neklidu, nespavosti, stresu, rozrušení, nesouvislému toku myšlenek a řeči, ztrátě energie, popřípadě i křečím.

Obchodní řetězce omezily prodej Energy drinků!

Zpravodajský portál The Guardian uvedl, že se omezení prodeje energetických nápojů týká řetězců Asda, Aldi, Co-op Food, Lidl, Morrisons, Tesco, Sainsbury’s a Waitrose.

Přestože krátkodobě mohou nabudit a pomoci ke sportovnímu výkonu, mají energetické nápoje také skrytá rizika.

Mohou způsobit vážné problémy. Mezi ně patří světoznámé značky jako jsou Red Bull, Relentless, Monster Energy a Rockstar! Děti je konzumují čím dál více.

Nápoj je svojí zvýšenou koncentrací kofeinu ze zákona na etiketě označen! Lidé to ale nečtou a vlastně je to ani moc nezajímá.

Agentura pro potravinářské standardy varovala, že energetické nápoje mohou obsahovat vysoké množství kofeinu, obvykle asi 80 miligramů v 250ml plechovce.

Stejné množství kofeinu se nachází ve třech plechovkách Coly nebo hrnku instantní kávy.

Je zajímavé, že se o škodlivostí kofeinových nápojů začalo mluvit až poté, co 25 letý mladík, který denně vypil 25 plechovek, spáchal sebevraždu.

Rodina zesnulého brita má jasno! Jsou přesvědčeni, že právě energetické nápoje zhoršily jeho deprese a zapříčinily sebevraždu. O tom však již můžeme jen spekulovat.

Chtěli byste zavést stejný zákon u nás?

Zdroj: byznys.lidovky.czloading...