Brrr! Podívejte se na nechladnější místo na světě Ojmjakon

Pokud vám chybí pocit pravé zimy, tak byste měli navštívit alespoň na pár minut vesničku Ojmjakon. Věřte nám, že si rychle přestanete stěžovat, jakou zimu to ve středu Evropy máme :D.

Je to totiž nejchladnější na světě. Vesnička Ojmjakon leží na Sibiři. Žije v ní jen kolem 500 lidí.

Ojmjakon leží více než 5000 kilometrů severovýchodně od Moskvy, přes 2000 kilometrů od Vladivostoku a necelých 500 kilometrů od břehů Ochotského moře.

Vesnici, poměrně odříznuté od civilizace, se jinak také říká sibiřský pól chladu. Nelze se divit, protože maximální teploty tady v lednu dosahují -16,5 stupňů Celsia, minimální se houpou na hranici minus 65 stupňů Celsia.

Rekord v teplotě drží rok 1933, kdy naměřili téměř - 68 st.Celsia.

Svůj život lidé doslova podřizují teplotě a počasí. Nemají potrubí, auta zůstávají neustále nastartované, jedí převážně pouze maso, protože pěstování je nemožné.

Nejbližší město je Jakutsk, a tam třeba cestovat téměř 2 dny.Děti nechodí do školy jen ve dnech, kdy teploměr ukáže venku větší mráz než -50 stupňů Celsia.


Pastevcům mrznou řasy i oblečení zvlhčené párou, jež jim jde od úst, i tak ale vyhánějí dobytek ven. Jejich život zkrátka záhadným způsobem ignoruje počasí.loading...