Ebola se blíží k Česku! První Evropan zemřel i po užití nového léku

Ačkoli jsme doufali, že se virus ebola v Evropě neobjeví. Už je to tady! Vir začal řádit ve Španělsku. Ve městě Madrid zemřel španělský duchovní Miguel Pajares. Všechna média v Evropě o tom píší... je to první nakažený v EU. Smutné je, že mu nepomohl ani nový experimentální lék, který zachránil život dvojici Američanů rovněž nakažených ebolou. 

Miguel Pajares (75) byl za přísných podmínek španělskou vládou evakuován z Libérie do nemocnice v Madridu. Tam se ho tamní lékaři snažili zachránit novým lékem, který obsahoval dosud neschválené sérum ZMapp. Přesto Pajares na ebolu zemřel.

ZMapp dostali před několika dny také dva Američané, kterým se zdravotní stav zlepšil a nyní se z viru "krvavé horečky" zotavují ve Spojených státech.

http://i.imgur.com/s6Cae7i.jpg
ilustrační foto:  European Commission DG ECHO via flickr.com / Ebola v Nové Guinei

ZMapp, který se při dosavadních testech na zvířatech jevil jako nadějný lék proti ebole, dostali také dva Američané, kteří se v Africe rovněž virem krvácivé horečky nakazili. Jejich stav se po podání séra údajně nadále zlepšuje. Z nemoci, která si v Africe vyžádala přes tisícovku mrtvých, se oba Američané zotavují ve Spojených státech, kam byli převezeni. ZMapp tedy vypadá jako nadějný lék, přestože Pajares takové štěstí neměl. Lékaři zatím neví, jaký dopad bude mít nový lék na lidské zdraví! Případné vedlejší účinky se projeví později až na testech na lidech.loading...