Gramofony jsou evergreenem i ve 21. století

Když koncem osmdesátých let došlo k masovému rozšíření CD přehrávačů, vypadalo to, že gramofony čeká odchod do historie audiotechniky a postupné zapomenutí. Jejich kvalitativní vlastnosti se však postaraly o to, že i po uplynutí několika desetiletí je gramofon stále v kursu a navíc jeho popularita stále roste. Posluchačů, kteří dokáží ocenit jeho kvalitní hifi zvuk, neustále přibývá a také stará elpíčka se těší stále většímu zájmu sběratelů.

Z jakých gramofonů si můžeme vybrat?

V současnosti jsou na trhu dostupné různé typy gramofonových přístrojů, od těch nejlevnějších, vybavených vestavěným předzesilovačem, zesilovačem a často i reproduktory, které pořídíte za několik tisíc korun, až po vysoce kvalitní hifi gramofony v ceně několika desítek, nebo i set tisíc, které ovšem dokážou náročnému sluchu zprostředkovat naprosto dokonalý audiofilský zážitek.

Gramofon bude ozdobou vašeho interiéru

Na rozdíl od elektronických přehrávačů hudby plní hifi gramofony také funkci estetického doplňku vaší domácnosti. Vysokou estetičnost oceníte zejména u dražších přístrojů, které vynikají nadčasovým designem, na rozdíl od levnějších gramofonů, které většinou sázejí na "retro" styl.

Analogový zvuk gramofonu nabízí lepší plastičnost

Gramofony přehrávají záznamy z vinylových desek, kde jsou uloženy v analogovém formátu. Díky tomu dokážou zprostředkovat mnohem plastičtější zvuk, který zahrnuje i velmi vysoké a nízké frekvence, se kterými mají digitální formáty problém. Zdá se, že předpovědi zastánců moderních digitálních formátů o brzkém konci gramofonů se nesplnily. Zatímco moderní formáty digitálního zvuku přicházejí a odcházejí, klasické analogové gramofony zůstávají evergreenem i ve 21. století. A jak to tak vypadá, budou součástí našich životů i v budoucnosti.loading...