Invaze jedovatých housenek v ČR! Nebezpečný jed zvládne zabít i člověka

V České republice se našli nebezpečné jedovaté housenky, které se přemnožily a představují obrovskou hrozbu.

Nebezpečí tvoří u těchto housenek jejich chloupky, kterých mají na těle stovky tisíc a přenášejí se vzduchem.

Jedovaté housenky bourovčíka byly zpozorovány na jižní Moravě, kde se takřka přemnožily a dokonce terorizují Evropu.

S problémem bojují zejména v Německu, Belgii a Nizozemsku. Šokující zprávu o státní invazi sdělil internetový portál TN.cz, že se housenky dostaly už i k nám do Česka.

První  housenky bourovčíka toulavého byly objeveny na jižní Moravě. Zpravidla jsou dlouhé dva až tři centimetry a tělo jim pokrývá až 700 tisíc žahavých chloupků.


ŽAHAVÉ CHLOUPKY představují pro člověka a dokonce i zvířata velké nebezpečí. Z housenky totiž samovolně odpadávají a šíří se vzduchem. Nebudete tomu věřit, ale kontakt s lidskou kůží může spustit alergickou reakci, neboť chloupky obsahují látku tzv. thaumetopoein.

Většinou se projevuje kožní vyrážkou, vysokými horečkami a dlouhotrvající nevolností, které mohou doprovázet dýchací potíže či závratě. Zejména astmatici nemusí alergickou reakci přežít.

Ničí listnaté lesy a především okusují dubové listí. Krom toho napadají i ovocné stromy. Lidé by na ně vůbec neměli sahat, a pokud ano, tak jedině v rukavicích. Zahrádkáři se mohou bránit klasickými postřiky proti škůdcům.


JAK SE CHRÁNIT?

Po kontaktu s chloupky bourovčíka, případně jeho pavučinou, si dejte důkladnou sprchu a převlékněte se.

Počítejte s tím, že budete-li zasaženi chloupky do krku či úst, můžete velmi rychle otéct. Pokud máte silnou reakci, vyhledejte lékaře.

Bolest a svědění lze mírnit speciálními krémy (např. Fenistil Gel), nebo tekutým pudrem. Na otoky postačí ledový obklad.

Zdroj: Tn.czloading...