Jak poznat kvalitu vajec ze supermarketu? Kupujte ty NEJ

Kupujete vejce ze supermarketu? Potom by vás mělo zajímat, jak poznáte ty nejkvalitnější! Zdraví je přeci jen jedno z nejdůležitějších, coby vás mělo zajímat a vejce konzumujete docela často, tak se pozorně usaďte a čtěte.

Kupujete-li většinou ty nejlevnější, nepočítejte, že tyto vejce budou to nejlepší pro vaše tělo. Vaše babička vám možná řekla, že kvalitní vejce poznáte podle barvy žloutku, ale to už dnes pravda není. Chovatelé přidávají slípkám do žrádla karoten, který dokáže výsledné vajíčko ovlivnit tak, aby žloutek byl krásně žlutý.

Ovšem v supermarketu nemůžete plata vajec rozbíjet a tak existuje jednoduší metoda. Každé vejce má totiž na sobě vytištěný kód, který si můžete před koupí prohlédnout. Na kódu vyčtete číslo chovatele, země původu a dokonce i kvalitu.

To už málo kdo ví a prodejci by byly asi rádi, kdyby ani nevěděli! Rozlišujeme celkem 4 třídy kvality, které jsou značeny prvním číslem. 

Nás tedy zajímá druh chovu slepic, podle kterého poznáte, jakou potravou byla slípka krmena a v jakých podmínkách žila. Od toho se samozřejmě odvíjí i cena a kvalita výživných látek ve vejci.

Nekvalitnější vejce má číslo 0 a nejméně kvalitní potom 3. Běžte do lednice a podívejte se, co jste vlastně včera koupili.

0 - Bio vejce

1 - Ve volném výběhu

2 - Chov v halách

3 - Chov v klecích

Bio vejce jsou většinou nejkvalitnější. Slepice jsou chovány na farmách, kde jsou krmeny obilným zrním, kukuřicí a co je hlavní, oproti ostatním se mohou pást. Né vždy podle ceny ale poznáte kvalitu, opravdu se podívejte na razítko, které je na každém vejce v platíčku. Stává se, že vejce 2. třídy je dražší než vejce 3. třídy a tak na cenu raději nehleďte.loading...