Jak poznat nadměrnou vlhkost bytu a jak s ní zatočit?

Vlhkost v domech nebo bytech může způsobit nepříjemné problémy. Většinou tento problém lidé řeší, až když si začnou všímat jednotlivých škod na majetku. Plesnivé stěny, rezivějící futra, plesnivějící oblečení nebo zničený nábytek.

Neřešení nikam nevede a později se to může odrazit i na zdravotních problémech. Standardní vlhkost v místnostech by měla být cca 50 až 60 %. Sebevětší překročení podporuje množení roztočů a plísní. Tyto mikroorganismy mohou být původcem různých onemocnění.

 

Jak poznat vlhkost?

Proč vůbec nadměrnou vlhkost řešit, když ji podle pocitu možná ani nepoznáte? Předpokládám, že nebudete mít v interiéru vlhkoměr, abyste sledovali stav vlhkosti. Mnohdy vás upozorní, že něco není v pořádku, právě jeden či více z těchto faktorů:

  • Orosená okna – Orosená okna nejsou vždy způsobena párou ze sprchy nebo z vaření.
  • Vlhké zdi – Na stěnách můžete pozorovat mapy plísně nebo stopy vlhké omítky.
  • Plísně – Dlouhodobě nadměrná vlhkost vytváří vhodné podmínky pro rozvoj plísní. Některé z nich způsobují vznik alergií, a dokonce mohou být i karcinogenní.     
  • Zatuchlý vzduch – Pokud si někdy připadáte jako v prádelně, z oblečení je cítit divný zápach a nepomáhá ani větrání, je to pravděpodobně způsobeno nadměrnou vlhkostí.
  • Stopy na omítce a koroze – Když se voda dostává do stěn, může v nejhorším případě dojít i na odpadávání omítky až na reznutí kovových materiálů.

 

S vlhkostí si poradí klimatizace

Nepodaří-li se vám zbavit se nadměrné vlhkosti přehnaným větráním, které ve výsledku zvyšuje jen náklady na vytápění, může vám pomoci domácí klimatizace.

Ta si dokáže skvěle udržet optimální úroveň vlhkosti a zbaví vás nepříjemných problémů. Vhodně vybraná klimatizace do bytu či domu je schopna místnost vychladit, a dokonce i udržet vlhkost v optimální hladině.loading...