Kolik stojí lék na koronavir? V USA lidé vykupují zásoby

Čekali jsme na lék proti koronaviru dlouho! Remdesivir, jež vyvinula společnost Gilead Sciences, je již v prodeji pro nouzové a omezené použití pro nemocné se závažným průběhem nemoci covid-19. Schválily to Spojené státy, Indie a Jižní Korea.

Předpokládalo se, že bude v dostání až ke konci roku! Remdesivir byl v Česku používán zatím jen v experimentální léčbě.

U nás v Evropě doporučila také Evropská léková agentura (EMA) , aby byl přípravek remdesivir podmínečně schválen k léčbě pacientů s nemocí covid-19. To je dobrá správa pro nás! Lék na COVID budou předepisovat lékaři v EU pod názvem Veklury, hned jakmile to schválí Evropská komise.

CENA ZA LÉK? Na naše 55 tisíc korun

Pravdou je, že oficiálně proti covid-19 nebyl doposud žádný lék ani vakcíau. Na internetu se diskutovalo o tisících... nepotvrzené ceny se staly kontroverzním tématem. Společnost Gilead, která stojí za vývojem Remdesiviru, si mohla dát cenu, jakou uzná za vhodnou. Lidé doufali, že nebude chtít těžit na zdravotních stavech pacientů.

Američani jej zkupují ve velkém!

Jak informoval deník Guardian, USA se rychle vrhlo do masivního nakupování léku do zásob. Jako by to vypadalo, že chtějí jediný lék na světě jen pro sebe, aby si ho nemohla jiná země nakoupit. Čekají nás krušné chvíle? Dočkáme se zásob léku pro naše potřeby?

„USA si v následujících třech měsících nakoupily prakticky všechny zásoby jednoho ze dvou léků, u kterých se prokázalo, že působí proti covid-19. Na Spojené království, Evropu a většinu zbytku světa tak nezbylo nic,“ napsal britský The Guardian a upozornil na Hamouny v USA .

Zdroj: Blesk.czloading...