Kvalitní hudba ještě nevymřela, aneb analogový poslech - hudba z jiné dimenze

Už před dávnými lety se masovou záležitostí staly písničky ve formátu MP3, který značně snižuje kvalitu. Ztrátová MP3-ka byla ve své době úžasná, protože umožňovala vměstnat na úložiště víc hudby. Dnes je to ale zbytečnost, protože máme k dispozici celé gigabyty. Přesto u formátu zůstáváme a posloucháme ořezané melodie. Přitom stačí tak málo. Pořídit si kvalitní digitální přehrávač.

Většina lidí, kteří poslouchají hudbu upřednostňují sdílení hudby všude tam, kde se pohybují. V práci, ve škole, v přírodě, při sportu, doma, v dopravních prostředcích. Proto si pořídí přehrávač digitálních formátů. Dnes už je naštěstí nekvalitní formát MP3 na ústupu, protože máme k dispozici vysoko objemová úložiště, kam se vejde spousta hudby. Dnešní digitální přehrávače umí hodně věcí. Mají interní úložiště vysokých kapacit, umí pracovat s formáty až 32bit/384kHz, podporu DSD a především vynikající DA převodníky. To je ta nejdůležitější věc, která je schopna z digi formátu (jedničky a nuly) udělat kvalitní analogový signál. Navíc, mnohé z těchto digitálních přehrávačů mají kvalitní sluchátkové zesilovače a vysokokapacitní baterie, takže poslech hudby kdekoli prakticky nezná hranic.

Ovšem proti těmto moderním technologiím stále stojí jeden Pan nepřemožitelný - analogový záznam. Poslech z vinylových desek patří k těm nejkvalitnějším na světě a zatím je nic nepřekonalo. Tento formát poslechu přináší hudbu plnou detailů, které jiné formáty neumí ani přiblížit. Hudba plná vášní - poslech pro opravdové fajnšmekry.

Gramofonové desky mají své kouzlo

Klasické hudební nosiče už zná v dnešní době málokdo. Starší ročníky doma možná ještě mají pár audiokazet, dospívající už pomalu neznají ani CD. Doba jde dopředu, avšak někteří milovníci hudby zůstávají věrní gramofonům.

Gramofony značek Pro-Ject nebo Audio-Technika stále patří k majetku, na němž si mnoho šťastných majitelů opravdu zakládá. Nejsou zrovna levnou záležitostí, každopádně dopřejí skutečně působivý poslech. Někdy se poštěstí sehnat i zachovalý starší model, ale moc jich nezůstalo. V 90. letech se jich totiž všichni zbavovali a kupovali levné hi-fi věže.

Nicméně kvalitu gramofonu určují také gramofonové předzesilovače a zesilovače. Některé gramofony mívají integrované předzesilovače, které jsou nutné pro poslech gramofonu. Některé gramofony je integrované nemají, dokupují se externí předzesilovače. K čemu že slouží gramofonový předzesilovač ? Vložka (přenoska) gramofonu pracuje s velmi nízkým výstupním napětím, řádově v mV. Toto napětí je nutné zesílit pro další zpracování zesilovačem. Chcete-li si poslechnout hudbu z reproduktorů, potřebujete ještě zesilovač. Tady se vyplatí investovat do značek Advance Acoustic, Cambridge Audio či Arcam.

Je potřeba počítat s tím, že za dobrou hudbu si připlatíte. Stojí to za to – kdo jednou objeví kouzlo gramofonových desek, už se nespokojí se sluchátky připojenými k MP3 přehrávači. Mnozí lidé tvrdí, že až s gramofonem poznali, jak vypadá opravdová hudba.

Chcete-li se o tématu dozvědět více, podívejte se na portál Gramofony-desky.cz, který výbavu pro poslech hudby a hudební nosiče včetně vinylových desek prodává. Soustředí se kolem něj celá komunita lidí, co si potrpí na kvalitní muziku.loading...