Lidé sledují živý přenos Notre Dame a modlí se! Katedrálu se asi nepodaří zachránit

V pařížské katedrále Notre-Dame vypukl požár, oznámili hasiči. Záběry na sociálních sítích ukazují mohutný dým stoupající ze slavné stavby.

Oheň podle francouzských médií postupuje a hasiči se snaží z chrámu zachránit umělecká díla. Zadní věž katedrály se zřítila.

Podle náměstka francouzského ministra vnitra Laurenta Nuněze se katedrálu zřejmě nepodaří zachránit.

Okolí památky i její interiér byly evakuovány. Na místě je podle tisku kolem 400 hasičů, kteří zahájili rozsáhlou operaci a uzavřeli okolí. S požárem bojují pomocí 18 vodních děl.

Hasiči se rovněž snaží zamezit zřícení jedné z čelních věží katedrály, která hoří.

"Pokud spadne, budou škody ohromné," řekl novinářům šéf hasičů Jean-Claude Gallet.

Příčina požáru není zatím známa, ale podle úřadů na katedrále probíhají opravy a na záběrech ze sociálních sítích je vidět, jak hoří právě v okolí lešení.

Po zřícení zadní věže hasiči uvedli, že se propadla střecha katedrály, uvedla televize Sky News.

Ministerstvo vnitra oznámilo, že zatím nemá informace, že by byl při požáru někdo zraněn.Katedrála je považována za jeden z nejkrásnějších příkladů francouzské gotické architektury, leží na ostrově Île de la Cité na řece Seině. Patří k nejnavštěvovanějším památkám francouzské metropole.
Podle serveru bfmtv.com, který cituje zdroj z hasičských složek, zachvátily plameny okolo 18:50 vrchní část chrámu a požár může souviset s renovačními pracemi na budově. Plameny se rychle šíří, píše deník Libération na svém webu.
Televizní stanice France 2 uvedla, že policie požár vyšetřuje jako nehodu. Starostka Paříže Anne Hidalgová hovoří o „strašném požáru”, uvedla agentura AFP.loading...