Máte na posledy možnost vidět nějvětší ledovec na světě

V roce 2017 se z největšího Antarktického ledovce odlomila obrovská kra. Tu vědci pojednovali jako A-68. S velikostí 5100 km2 byla dosud největším volně plovoucím blokem ledového masa.

Podle poslední zprávy BBC, ve které stojí, že během posledních dní se ledovec zmenšil o 175 km2, máte poslední možnost vidět největší ledovec na světě! Postupně se z něho toitž stane 2. největší.

Ledovec se pohybuje směrem k otevřenému oceánu na sever od Antarktického poloostrova. Podle všeho se dostane do teplejších vod a proudů, což způsobí jeho minimalizaci.

Rozpad kry potvrdily i satelitní záběry

Krátce poté, co se ledovec odlomil, měl podle vědců velikost téměř 6 000 čtverečních kilometrový s průměrnou hloubky přibližně 190 METRŮ. Celé měsíce se přitom zdálo, že se kra zachytila ​​o mořské dno a téměř Vůbec se nehýbe. Bylo to pouze ticho před bouří, nyní je ledový kus unášen na sever.

Následující životní cyklus ledovce zahrnuje postupné odlamování kusů, které se v teplejších vodách rozpustí a ledovec brzy přijde o svoji výjimečnost. Jak dlouho to bude trvat, o tom se zatím jen polemizuje.loading...