Muž 40 let sází každý den stromky! Chce zastavit rozšiřování pouště

Období sucha z roku 1980 krutě zasáhlo oblast Sahelu v Africe. To způsobilo totální úpadek veškeré zeleně, která tam dříve rostla. Množství srážek se snížilo o 80% a to bylo pro rostliny smrtelným bojem se životem.

Jeden odvážný muž se ale se skutečností, že by v jeho dědině vymizely stromy, tráva a květiny tak jak si pamatuje, nechtěl smířit. Rozhodl se, že zabrání dalšímu rozšiřování pouště a zapřísáhl se, že svému domovu vrátí zelenou krásku, jako tomu bylo dříve. Už je to 40 let, co Yacouba Sawadogo dennodenně sází rostliny a stromky napříč pouští.

Zdroj: brightside.me

Nemá vzdělání, neovládá smartphone, ale jedno umí dobře. Sawadogo rozumí přírodě. Řídí se podle prastaré africké zemědělské technologie, která se jmenuje "Zai". Prostě jen tak vykope jámu, do které musí nasypat kompost, zalije vodou a potom může zasadit mladý stromek.

Ukázalo se, že počínání afrického staříka má smysl. Technika kterou použil byla úspěšná a stromky opravdu rostli. Kvalita půdy se začala viditelně zlepšovat a mimo stromky začal také sázet obilniny.

Zdroj: brightside.me

Na snímku níže je vidět, jak se změnilo zalesnění za posledních 30 let.

Zdroj: brightside.me

loading...