Zdroj: CNN
13.01.2018 by Rudolf Hasák

Na Sahaře sněžilo! Na poušti napadlo až 40 centimetrů

sahara, sníh, poušť, ze světa, zima, počasí

Počasí se asi zbláznilo! Sněhové závěje se před několika dny objevily tam, kde byste je v životě asi nečekali... Koho by napadlo, že se vyskytuje sníh i na saharské poušťi? U města Ajn Sefra v Alžírsku napadlo místy až 40 centimetrů.

Životní situace místních obyvatel je komplikovaná, ale postupem let se naučili žít s pouští hned vedle svých příbytků a po 37 letech je překvapil další přírodní úkaz, se kterým nepočítali.

Psal se ještě rok 1979, kdy v únoru začala z oblohy padat pořádná nadílka sněhových vloček a lidé nemohli uvěřit vlastním očím.

Sníh se tehdy v poušti udržel jen necelou hodinu a roztál, ale tentokrát to vypadalo o trošku jinak.

V poslední době to však přestává být neobvyklé, tamní rudé pískové duny pokryl sníh i loni a předloni.

Podle deníku Daily Mail, je letošní nadílka již třetí za posledních 37 let. Sníh přinesla silná bouře.

„Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme zase viděli sníh. Zůstal celý den a začal tát až kolem páté hodiny odpoledne,“ řekl pro deník Dailymail fotograf Karim Bouchetat.


V roce 2016 začal sníh v oblasti, které se říká „brána do pouště“, padat krátce po Vánocích a v dopravě způsobil chaos. O rok poté padal sníh opět a minulý rok dokonce děti stavěly sněhuláky a sjížděly zasněžené duny na saních.

Předtím v Ajn Sefře zaznamenali sníh naposledy 18. února 1979, to tam sněžilo zhruba půl hodiny.

Městečko Ain Sefra leží v nadmořské výšce přes 1 000 metrů! V odpoledních hodinách se místnímu obyvateli Karimu Bouchetataovi podařilo vyfotit pouštní okolí pokryté sněhem.

„Studený vzduch putoval z jihu Evropy směrem nad severní Afriku v důsledku vysokého tlaku,“ informoval v úterý mluvčí meteorologické služby.

Ajn Sefra leží ve výšce tisíc metrů nad mořem, obklopuje je pohoří Atlas a v lednu se tam teploty pohybují od šesti do 12 stupňů Celsia.

ZZdroj: http://edition.cnn.comKomentáře