Na Sahaře sněžilo! Na poušti napadlo až 40 centimetrů

Počasí se asi zbláznilo! Sněhové závěje se před několika dny objevily tam, kde byste je v životě asi nečekali... Koho by napadlo, že se vyskytuje sníh i na saharské poušťi? U města Ajn Sefra v Alžírsku napadlo místy až 40 centimetrů.

Životní situace místních obyvatel je komplikovaná, ale postupem let se naučili žít s pouští hned vedle svých příbytků a po 37 letech je překvapil další přírodní úkaz, se kterým nepočítali.

Psal se ještě rok 1979, kdy v únoru začala z oblohy padat pořádná nadílka sněhových vloček a lidé nemohli uvěřit vlastním očím.

Sníh se tehdy v poušti udržel jen necelou hodinu a roztál, ale tentokrát to vypadalo o trošku jinak.

V poslední době to však přestává být neobvyklé, tamní rudé pískové duny pokryl sníh i loni a předloni.

Podle deníku Daily Mail, je letošní nadílka již třetí za posledních 37 let. Sníh přinesla silná bouře.

„Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme zase viděli sníh. Zůstal celý den a začal tát až kolem páté hodiny odpoledne,“ řekl pro deník Dailymail fotograf Karim Bouchetat.


V roce 2016 začal sníh v oblasti, které se říká „brána do pouště“, padat krátce po Vánocích a v dopravě způsobil chaos. O rok poté padal sníh opět a minulý rok dokonce děti stavěly sněhuláky a sjížděly zasněžené duny na saních.

Předtím v Ajn Sefře zaznamenali sníh naposledy 18. února 1979, to tam sněžilo zhruba půl hodiny.

Městečko Ain Sefra leží v nadmořské výšce přes 1 000 metrů! V odpoledních hodinách se místnímu obyvateli Karimu Bouchetataovi podařilo vyfotit pouštní okolí pokryté sněhem.

„Studený vzduch putoval z jihu Evropy směrem nad severní Afriku v důsledku vysokého tlaku,“ informoval v úterý mluvčí meteorologické služby.

Ajn Sefra leží ve výšce tisíc metrů nad mořem, obklopuje je pohoří Atlas a v lednu se tam teploty pohybují od šesti do 12 stupňů Celsia.

ZZdroj: http://edition.cnn.comloading...