Nejbizarnější zvířata, o kterých jste určitě ještě neslyšeli!

Vylezete ven z domu a můžte zahlédnout veverku šplhající po stromě. Ovšem na světě existují zvířata na pokraji vyhynutí, která už jen tak asi neuvidíte! Přinášíme vám lehký nádech 10 zvířat.

Nasikabatrachus sahyadrensis (Purple Frog)

791px-Nasikabatrachus_sahyadrensis

foto Lars Plougmann

Nově objevená exotická žába objevená v Západním Ghátu na jihu Indie. Byla nalezena indicko-belgickým týmem v roce 2003 a je mnohdy považována za objev století.

Salpa

800px-Salp

Photo: Lars Plougmann

Barel-tvarovaný, planktonický pláštěnc. Pohybuje se podle smluv, tedy čerpání vody přes jeho rosolovité tělo. To je také používán pro pohyb. Salpa napíná čerpanou vodu svými vnitřními filtry krmení, krmení na fytoplankton.

Ksukol ocasatý

http://data.fida.cz/fida%2dscr%2d0187%2ejpg

foto Arslan Zahid

Ksukol ocasatý (Daubentonia madagascariensis) je vzácná samotářská poloopice žijící na ostrově Madagaskar. Zde je nazývána domorodci Aje aje. Je to největší ze všech nočních poloopic.

Flying Frog (aka Létající žába)

flying-frog_527_600x450

Photo credit: Tim Laman

Létající žába je vzácný druh, který jen přeskočí z jednoho stromu na jiný. Také známý jako žába s padákem, tento druh má silné blány mezi jejími prsty na rukou a nohou. Vědci původně mysleli, že byly použity ke koupání, protože to je normální, žáby místo toho poltují ze stromu na strom a tak s vyhnou dravcům.

Nejdelší vzdálenost létající žába bylo zpozorováno... přes 15 metrů (50 stop), jen dost na to, aby se uchytla na další strom, nebo dokonce na zem. Kromě svých plovacími blánpolstrované žluto-zelené
prsty, které obojživelníku pomáhají se držet na stromech pro více bezpečné přistání, stejně jako u gekonů.

Gulper Eel

Eurypharynx

Photo credit: Alexei Orlov

Mimořádně vzácný listošupinatý úhoř, který je někdy nazýván jako úhoř pelikán. Žije hluboko v oceánu. Jedním z důvodů, proč je tak vzácný, je to, že samice kladou vajíčka do těchto hlubokých vodách, které potomci často po vylíhnutí nepřežijou.

Čelisti Listošupinatého úhoře svírají neuvěřitelně velká ústa a polykají stejně obrovskou kořist.

Axolotl

http://data.fida.cz/fida%2dscr%2d0186%2ejpg
foto Chester Zoo

Axolotl mexický (Ambystoma mexicanum), česky také zvaný vodní dráček nebo tygří mlok, je středně velký obojživelník vyskytující se v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco.

V zajetí se axolotl dožívá až 25 let. Pohlavní dospělosti v larválním stádiu dosahuje mezi 18. a 24. měsícem života. V období rozmnožováni samec vypouští spermatofor, který následně samička nasaje do své kloaky. Po vnitřním oplodněni samička klade vajíčka na vodní rostliny nebo jiné vhodné podloží.

Ice Fish

800px-Icefishuk

Photo credit: Uwe Kils

První ho objevený Ditlef Rustad v roce 1927, ryba z ledu je zvláštní vypadající organismus, který obývá břehy kolem Antarktidy. To výrazné rysy, včetně tesáků a strašidelně bílého těla. Tento vzhled je výsledkem nedostatku hemoglobinu v jeho krvi, což vede k tomu, že ryba průhledná jako okno.

Tajemství, jak tyto ryby přeijít bez hemoglobinu, což je důležitá látka, která přenáší kyslík do krevního systému, se již vědci snaží zjistit více než 60 let. V poslední době,
se vědci domnívali, že by mohla mít ryba absorbující kyslík prostřednictvím kůže, spíše než přes žábry a do krve. Další možností je, že namísto použití krve přenáší kyslík, který používají krevní plazmy, tekuté složky krve, které obsahují 55 procent svého objemu a způsobují srážení krve. Nažloutlá barva krevní plazmy může být důvodem pro žlutý odstín uvnitř ryby.

Snub-Nosed Monkey (aka tuponosá opice)

6a00d8341bf67c53ef0133f55dd985970b-500wi

Tupo-nosá opice se více podobá Michaelu Jacksonovi než primátu. Teprve nedávno byly objeveni v asijské zemi Myanmar, omylem byl ale postřelen a zabit lovci. Od té doby vědci pozorovali tyto opice v džungli během období dešťů. Vědci si myslí, že by bylo nejlepší čas sledovat jejich neobvyklé chování, které zahrnuje zakroucení jejich hlavy do klubíčka, aby se ochránili od vody, protože zvláštní tvar jejich nosu dovolí vodě snadno kapat do nosních dírek, to je nutí neustále kýchat.

Giraffe Weevil

800px-Trachelophorus_giraffa_male_01

Photo credit: Axel Straub

Jeho jméno dostal od jeho neobvyklého dlouhého krku, "nosatá žirafa" je druh brouka, který žije na ostrově Madagaskar. I když to může vypadat velmi nepříjemné, tato divná abnormalita je kriticky důležitá v životě brouka. U mužů, jejich krky slouží jako boj s mechanismy proti jiným samcům. Samčí krky jsou dvakrát tak dlouhé jako ty samičí.

Bald Uakari

Cacajao_calvus_Solimoes_river

Photo credit: Giovanni Mari
Takzvaný "Plešatý uakari" je druh opice v Brazílii a Peru, která je známá díky jeho jasně červené tváři. Dávají přednost žít ve vysokých stromech, od neustálé záplavy, které trápí jejich stanovišťe. Vědci se domnívají, že opice jsou barevný na tváři, protože nemají žádný pigment na hlavě, což umožňuje červenou barvu krevních cév "prosvítat kůží. Je to vlastně nevýhodou pro přežití opice, protože číhající dravci mohou vidět lépe, ale je to také znamení zdravého imunitního systému.

poster photo via flicker by Dayna


loading...