Otcovská dovolená 2018 je tu! Tatínkové mají nárok na sedm dní volna

Je tady to, na co čekali všichni muži. Sláva bohu! Co nás čeká od 1.2.2018 a nemine?

Představte si dovolenou, na kterou mají nárok všichni muži, kteří si platí nemocenské pojištění a jsou zapsáni jako otcové dítěte.

Zní to zajímavě že? Čerství tatínci si budou moci vybrat volno do šesti týdnů poté, co dítě přišlo na svět. Poté se mohou věnovat 7 dní rodině a čerpat nemocenskou 70 procent základu svého příjmu. Nezní to báječně?


Nejen nynější otcové, ale novinky mohou využít i otcové, kterým se děti narodily loni

Pánové, pokud jste se otcem staly teprve nedávno, o svoji dovolenou nepřijdete.

U dítěte s datem narození 25. prosince je pak termín nástupu mezi 1. a 4. únorem.

Pokud se miminko narodilo 3. ledna, čas nástupu je do 13. února. Přesný termín si mohou tatínkové stanovit do 41 dnů po potomkově narození.

Jak si zažádat?

Není to zas tak složité a tak to z vládne každý schopný muž. Zájemci o otcovskou dovolenou požádají o volno svého zaměstnavatele.

Poté vyplní jednoduše přední stranu tiskopisu se žádostí o otcovskou dovolenou, která je k dispozici na stránkách ČSSZ a vyplněný formulář potom předají zaměstnavateli. 

Po sedmi dnech dovolené ho zaměstnavatel s doplněnými dalšími údaji pošle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), které platí dobrovolně nemocenské pojištění, žádost úřadu dodají po otcovské sami.


Kolik peněz otcové dostanou?

Částku za sedm dní dovolené by mělo proběhnout do měsíce od podání žádosti.

Kolik přesně muž dostane, si může spočítat na kalkulačce, která je dostupná na webu Ministerstva práce ČR.loading...