Pijete limonádu denně? Budete dementní, zjistili vědci

Jsou sladké a nízkokalorické! Na takové nápoje lidé rádi slyší, neboť na první pohled vypadají jako něco, co je našemu zdraví prospěšné. Nejedná se ale jen o marketingový trik korporací a společností?

Mnoho z nás už nejednou sáhli pro něco Light! Takto často nazývané limonády, které obsahují málo cukru nebo jsou zcela bez cukru, nás lákají!

Denní konzumace limonád s umělými sladidly není ale zas tak zdravá, jak jste si mysleli. S umělými sladidly se téměř ztrojnásobuje riziko vzniku demence.

Ukázala to studie vědců z bostonské univerzity, na niž upozornil britský server Telegraph.co.uk.

Vědecký výzkum trval sedm let. Výzkumníci zaznamenávali jídelní zvyklosti čtyř tisícovek osob a v následujících deseti letech poté sledovali jejich zdravotní stav.


Nápoje s nízkým obsahem cukru jsou barevné, často aromatizované a chutné. Také je milujete? Děti se na nich mohou utlouct.

Ukázalo se, že ti, kdo denně pili alespoň jeden nápoj s umělými sladidly, onemocněli s 2,9krát vyšší pravděpodobností Alzheimerovou chorobou než ti, kdo takové nápoje pili zřídkakdy.

Navíc měli i třikrát vyšší riziko mozkové mrtvice. Příště, až v pracovní vysílenosti sáhnete po energetickém drinku, volte raději ten s obsahem cukru, než se sladidly... uděláte lépe.

Proč jsou sladidla nezdravá?

Proč sladidla, která jsou nahrazována cukry, jsou nezdravá? Důvodem je zřejmě to, že látky obsažené v umělých sladidlech mohou poškozovat cévy.

Vědci, kteří se podíleli na výzkumu však varují. Hledat spásu v nápojích slazených cukrem je hloupost, protože ty jsou také spojeny s řadou zdravotních rizik. 

„Je známo, že omezení přidaného cukru je důležité pro zajištění dobré výživy a udržení zdravé váhy. Dokud nezjistíme více, měli by lidé uměle doslazované nápoje konzumovat opatrně,“ řekla dietoložka Rachel Johnsonová.


Co je tedy nejvhodnější a co bychom měli pít?

Co bychom tedy měli pít? Cukry v limonádách zdravé nejsou a sladidla jsou spojeny s vyšším výskytem Alzheimerovy choroby.

„Pacientům s diabetem nebo těm, kdo se snaží zhubnout, mohou pomoci. Obecně ale lidem radíme, aby pili vodu, nízkotučné mléko nebo další nápoje bez přidaných sladidel,“ dodala dietoložka.

Vyřaďte slazené nápoje a pijte vodu či jemně perlivou minerálku. Váš kalorický příjem se sníží a pokud bude nižší než výdej, vaše váha půjde dolů také!


Alzheimerova choroba je u lidí vyššího věku nejčastější příčinou demence. Spočívá v ukládání plaků v mozkové tkáni, které vede k zániku nervových buněk. Jde o relativně časté onemocnění, které postihuje asi jedno procento populace.

Říká se, že pokud člověk umí alespoň jeden cizí jazyk, je pravděpodobnost této nemoci nižší.


Fida.cz doporučuje tento nápoj... Po jeho konzumaci denně... lidé zhubly až 2,5kg za 5 dnů! Funguje to.

- 1,5l vody (cca 8 sklenic)
- 1 velkou lžíci nastrouhaného zázvoru,
- 1 okurku nakrájenou na plátky,
- 1 citron nakrájený na plátky,
- 12 listů máty

Připravit jej dokáže snadno každý. Stačí všechny přísady smíchat s vodou a nechat přes noc odstát na chladném místě. Ihned ráno můžete vylouhovaný nápoj ochutnat a popíjet ho pokaždé, kdy budete mít žízeň.loading...