Podzim je tu: jak se vyhnout nachlazení

Chladné večery i rána už nám připomínají, že podzim je tu. A s ním také různé plískanice, nachlazení a rýmy. Jak si zlepšit imunitu a podzimnímu nastydnutí se vyhnout?

Vitamíny v první linii

Právě výkyvy počasí jsou pro náš organismus velká zátěž. Ráno škrábeme auto, odpoledne se potíme v bundě a večer nám jedny teplé ponožky nestačí. Když si tak vezmeme jen lehké letní oblečení a slabou mikinu, snadno se nastydneme a pár dní nás bude provázet rýma a kašel. Lepší imunita nám pomůže být více odolní nejen rozmarům počasí a není tak složité ji získat:

· Spánek
Základem správného fungování našeho organismu je dostatek odpočinku a relaxace. Pokud jedete, lidově řečeno, na doraz, snadno vás podzimní bacily dostanou a vy budete muset zastavit a strávit pár dní v posteli. Naučte se odpočívat a dopřejte si dlouhý spánek.

· Pohyb
Pravidelný pohyb zlepšuje celkovou odolnost organismu a zvyká ho na zátěž. Není nutné trávit hodiny v posilovně, ale procházka se psem nebo cvičení doma vám v boji s nachlazením pomohou.· Vitamíny
Je jich celá řada a pomáhají nám v boji s oslabenou imunitou. Často si neuvědomujeme, že jich máme málo a že si tím sami snižujeme odolnost a rychle se nachladíme. Využijte sezónní ovoce a zeleninu, jako jsou dýně, jablka nebo hrušky, dopřejte si dostatek vitamínu C a také všech ostatních, které vaše tělo ke správnému fungování potřebuje.

Velké množství ovoce a zeleniny ale nemusí být zrovna to, co chceme celý den konzumovat, a u dětí je to ještě horší, proto vsaďte na chutný a příjemný způsob, smoothie. Koktejl z ovoce a zeleniny doplňuje voda, džus nebo mléko a třeba i bylinky a semínka. Je tou pravou vitamínovou bombou, kterou potřebujete.

Dobrý pomocník při přípravě je kuchyňský mixér Orava 500W, který zvládne hravě rozmixovat i obilí nebo kostky ledu díky 23 000 otáčkám za minutu. Smoothie připravíte jednoduše, do nádoby o objemu 570 ml dáte ovoce a zeleninu, které máte zrovna doma nebo je vaše oblíbené, a doplníte vodu nebo mléko podle chuti.

Dochutit můžete bylinkami, oříšky nebo semínky a pak už jen zapnete mixér, který se o vše ostatní postará. Za pár minut už si můžete vychutnat lahodné smoothie. Mixovací nádoba má navíc praktické víčko, takže si svůj koktejl můžete vzít třeba do práce nebo ho sbalit dětem na svačinu bez obav z toho, že vyteče. Zkoušejte nové kombinace chutí, smoothie je skvělý způsob, jak do těla dostat vitamíny v chutné podobě.

A pokud už náhodou začnete mít známky nachlazení, přihoďte do smoothie trochu medu, kousek celeru a šťávy z citrusů a brzy budete zase fit.loading...