Při požití energetických nápojů hrozí riziko úmrtí

Nedostatek energie je hlavní téma většiny teenagerů. Stále hledající řešení, ať již v podobě začínající závislosti na kafi nebo pitím energitických nápojů je zpravidla na místě. Myslíme si, že nás tyto nápoje tzv. dobijí, nabudí nás energií. Ale to vůbec! Kofein, taurin a další budivé látky pouze dobře zamaskují symptomy únavy a oddálí vyčerpání.

Již v několika případech byly energetické nápoje klíčovým faktorem v několika případech končící smrtí.

Vrátíme-li se zpět o jeden rok, kdy v červnu zemřel 16-letý Lanna Hamann na zástavu srdce. Přesto že to nebylo dokázáno, rodiče jsou si jisti, že smrt vyvolala nadměrná konzumace právě energetických nápojů, které chlapec po celý den konzumoval. Hamann byl převezen do místní nemocnice, kde byl prohlášen za mrtvého.

14-letá Anais Fournier, zemřela po vypití dvou plechovek známé značky Monster Energy. Za hodinu po vypití svého druhého nápoje, dostala srdeční zástavu a upadla do bezvědomí. Poté, co strávila šest dnů kómatu, její rodiče ji museli odpojit od přístrojů a byli nuceni se rozloučit se svou mladou dospívající dcerou. Její příčina smrti? Srdeční arytmie v důsledku toxicity kofeinu.

Během této doby, Food and Drug Administration řekl, že se vyšetřuje pět úmrtí, které by mohly být spojeny s touto značkou energetických nápojů.

Přesto si stále myslíte, že energetické nápoje jsou dobrým způsobem, jak si zvýšit energii?


photo by MJmerry via flickr.com
Co je ještě horší, že lidé jdou do extrémů kombinují je s alkoholem. I když ne každá situace vyvrcholí smrtí, jako dva výše uvedené případy, kdy extrémní úroveň může být docela alarmující.

Lidé, kteří konzumovali alkohol a energetické nápoje, si byli současně zcela vědomi toho, že jsou opilí.

Vědci z Institutu pro sociální výzkum na universitě v Michiganu přišli k tomuto závěru, který byl zveřejněn v časopise Journal of Adolescent Health:

Zjistili jsme, že vysokoškoláci mají tendenci pít více a stále pod vlivem alkoholu, a mají větší negativní důsledky, když pijí přes den, protože požívají energetické nápoje a alkohol současně, v porovnání se dny, kdy požívají pouze alkohol.Tito lidé se více opíjejí, protože pod vlivem kofeinu, necítí žádný náznak toho, že jsou opilí. To následovalo zvýšením hladiny alkoholu v krvi, protože postižení si stále mysleli, že jsou méně opilí nebo vůbec, než ve skutečnosti byli.

Zní to bezpečně? Ani v nejmenším. Zapříčiní to vysoké následky, protože lidé nedokáží zaregistrovat svůj stav, jak moc pod vlivem alkoholu ve skutečnosti jsou, což by mohlo vést k tomu, že naskočí do auta a rozhodnou se odjet domu. Říkají si jak nejsou opilí a ve skutečnosti tomu tak není. V nezodpovědnosti mohou zabít nejen sebe, ale i své přátele.


photo by CharlesEi1 via flickr.com
Je mnoho případů nešťastných úmrtí spojených s energetickými nápoji, ale jedna věc zůstává stejná: měli byste se jim vyhnout. Pokud budete potřebovat více energie po celý den, možná byste měli přehodnotit svůj jídelníček nebo změnit noční řežim spánku.

Nepokoušejte se obelstit svůj organismus tím, že dočasně zastíníte mozek tak, že necítíte únavové symptomy, protože je to vš, čím nakonec zaplatíte svým životem.loading...