Připojili jadernou elektrárnu na internet a těžili kryptoměny.

S kryptoměnou jste si již určitě setkali, nebo jste o ni slyšeli a v nejlepším případě jste již nějaký bitcoiny těžili.

Chcete-li vydělávat na kryptoměně, pak se neobejdete bez super výkoného počítače, který vás bude stát i velkou částku za elektřinu..

To je největší problém! Těžit bitcoin v domácnosti se už nevyplácí! Jednak je zde riziko, že se vám počítač bude opotřebovávat (grafické karty) a za druhé náklady na el. proud jsou vyšší než očekávaný výdělek.

Ovšem na východě přišli na to, že pokud nebudou náklady na provoz... bude výdělek obrovský. No to si alespoň zaměstnanci elektrárny Južnoukrajinsk mysleli, než na ně přišli. .

Informoval o tom portál rt.com. Ukrajinská bezpečnostní služba SBU vystopovala nezákonné chování v jaderné elektrárně s třemi bloky. Jaderná elektrárna Južnoukrajinsk je největší v zemi a nachází se asi 350 kilometrů od Kyjevy.

Počítač umístili do administrativní budovy, kde ho připojili na internet. To mohlo zapříčinit velké potíže, neboť se mohl kdokoliv nabourat do sítě elektrárny z venčí... propojili takzvaný internet s internetem a tak byla interní síť v ohrožení.


Svým jednáním ohrozili bezpečnost jaderného zařízení. Vyšetřovatelé museli po zjištění počítače zabavit a zahájit vyšetřování. Naštěstí nedošlo k narušení provozu elektrárny.

Není to první takový případ. Podobná věc se stala v únoru roku 2018 v Rusku, kde byli zatčeni  inženýři jaderného zařízení, kteří využívali superpočítače na těžbu kryptoměn. Dva měsíce poté, se stal stejný incident i v Rumunsku.loading...