Proč je lepší nábytek z masivu? Aneb jak poznat kvalitní nábytek

Mnoho z vás se při koupě nábytku rozhoduje podle materiálu a někdo si prostě řekne, že je prodejní cena pro něj prioritou číslo jedna. Zda se mu postel rozpadne po zadkem nebo ne, to je věc druhá. Jak ale poznat kvalitní nábytek a nenaletět nějakému nedůvěryhodnému polskému výrobci?

Nábytek z masivu

Kupujete-li komodu, poličku nebo něco, kde vám provedení materiálu vadit nebude, nemusíte brát ohled na pevnost materiálu. Ale nechcete-li se propadnou k sousedům,  budou pro vás postele z masivu tou nejlepší volbou.

Co je to masiv?

Základní formou masivního materiálu je deska z jednoho kusu dřeva. Můžeme si jí představit v šířce od 10 cm až do 30 - 60 cm u středových desek (těží se stromy, které mají průměr 35 až 65 cm), v délce kolem 4 metrů. Deska je posetá suky (to jsou zarostlé větve) a trhlinami, které vznikly při vysušení materiálu (během sušení klesne vlhkost dřeva z 50% na 10% a objem dřeva se zmenší o 10%). Zpočátku rovná deska se při sušení zpravidla ohne do luku nebo vrtule. Sušení trvá u buku v umělých sušárnách až dva měsíce, u dubu i dva roky (nejprve prosychá venku). V tomto masivním materiálu stále přetrvává vnitřní pnutí a nestabilita.

Jak vypadá nábytek z masivu

Dvoulůžko Diego - fotografieloading...