První pračlověk se jmenuje MRD! Archeologové objevili lebku starou 3,8 milionu let

Vědci našli lebku starou 3,8 milionů let. Patřit by měla našemu nejstaršímu předkovi druhu Australopithecus anamensis a pojmenovali ji dokonce jako MRD.

Vypadá to, že nás učili ve škole něco trochu jiného! Tým odborníků z Clevelandova muzea přírodní historie poprvé světu odhalil lebku našeho nejstaršího předka.

První pračlověk nebyla samice, ale nová vykopávka ukazuje, že patřila samci, který žil před 3,8 miliony let v oblasti Woranso-Mille v Etiopii. Informovalo o tom muzeu na svém webu.

Dostal jméno MRD a patřil k druhu Australopithecus anamensis. Samec byl přímým předkem světoznámé fosilie Lucy. Tu vědci před několika lety našli také v Etiopii jen 55 kilometrů od MRD a v oblasti žila před 3,2 miliony let.

MRD byl pro všechny zázrak.

Doteď se pořádně nevědělo, jak první pračlověk vypadal. Zatím našli vědci jen čelisti nebo zuby, které byly staré 2,4 až 3,9 milionů let. Nepodařilo se zjistit, jak přesně naši předci vypadali.

Trvalo to do roku 2016. To se podařilo jednomu pracovníkovi Alimu Bereinovi najít horní čelist a později i zbytek lebky.

"Když jsem spatřil zbytek lebky, nemohl jsem uvěřit svým očím. Byl to splněný sen," řekl vedoucí pracovního týmu doktor Haile-Sellasie.

Doktorka Beverly Saylorová se svým týmem z Case Western Reserve University určili nejdříve věk a poté ji přiřadili k druhu a podařilo se jim idenfitikovat nikdy neobjevené rysy jeho obličeje.

Podívejte se na video o nálezu MRD.


Je to opravdu zázrak... teď mají vědci v plánu zkoumat chápání lidského původu. Pochopit prostředí, ve kterém náš předchůdce žil, jeho vztah ke změnám klimatu nebo jaký vliv měl na vývoj člověka.loading...