Silvestr bude letos bez ohňostroje. Města po celém světě ho zakazují

S boucháním rachejtlí jsme asi skončili! Jejich zákazy ale nemají s trendem dnešní doby, ala Gréta... nic společného, obvykle se zakazují z pochopitelných důvodů.

Nejen ve světě, ale i u nás mizí z klasických oslav konce roku štiplavý zápach síry a rány dělobuchů. Silvestrovské ohňostroje se dost často ruší, a to poměrně plošně.

Například Praha velké oslavy zrušila. V Německu se ve velkoměstech, jak uvádí Echo24.cz, k velkému útlumu teprve chystají. Nicméně, jak je vidno, Němci zákaz podporují. Vadí jim hlavně hlučnost a prach.

Podle průzkumu YouGov:

  • 57 % Němců přeje zákaz pyrotechniky z klimatických a bezpečnostních důvodů
  • 36 % obyvatel bylo opačného názoru.
  • velká města natož zareagovala....22 z 81 německých metropolí se chystá ohnostroj také zrušit.
  • Některé obchody, jako například jihodortmundský REWE, přestanou rachejtle prodávat úplně.

Zástupce obchodu Uli Budnik uvedl, jaké stručné a jasné stanovisko obchod zaujal: „Ohňostroj trvá hodinu, ale ochranu zvířat a čistý vzduch chceme 365 dní v roce.“ 

https://www.smejemsa.sk/wp-content/uploads/2013/12/ohno.gif

Avšak ne každý reaguje stejně, žíznivou poptávku milovníku ohňostrojů po pyrotechnice se chystají uhasit například Lidl nebo Kaufland. Svůj postoj k ohňostrojům přehodnocuje i Austrálie, která letos bojuje s rozsáhlými požáry.

Ono je totiž během oslav začátku Nového roku na jižní straně polokoule léto, země tak nemá zapotřebí, aby se k přírodním požárům z nesnesitelného horka, které letos kontinent sužuje, přidaly ještě požáry ze zatoulaných raket.


Hlavní město Canberra, společně s dalšími velkými městy, jak informují The Japan Times, se rozhodlo ohňostroj zakázat.

  • Hlavní město totiž zaznamenalo 38 °C
  • Sydney registrovalo teploty 33 °C.
  • V posledním měsíci padlo ohni za oběť devět lidských životů a něco přes 1000 domů shořelo.
  • 43 z 97 požárů se do teď nepovedlo dostat pod kontrolu.
  • Ve státě Victoria způsobilo 16 ohňů pouze blesky.

Jen v Sydney se utratilo minulý rok za velkolepé ohňové představení 5,8 milionu australských dolarů, v přepočtu astronomických 92 350 000 korun.

Česko úplně odmítavý postoj k dělobuchům nezaujalo. Praha má například na ohně vyhlášku, která platí už od dubna. Petardy je možné odpalovat pouze v některé státní svátky a 15. května, kdy se konají Svatojánské slavnosti.

Nicméně zákaz, který se vztahuje i na drobnou pyrotechniku, neplatí všude. Odpalovat lze na 11 katastrech hlavního města (například v Bubenči, Lochkově nebo Radotíně), to ale pouze od 10:00 do 22:00.

Na Silvestra výjimka platí, velký ohňostroj ale nahradí projekce. Ta podle tn.cz využije jako promítací plátno Národní muzeum. Celý program vyjde hlavní město na zhruba 2 miliony korun. Pokud se vám ale bude po vybuchujících barevných úkazech na obloze stýskat, Echo informuje, že o ně nepřijdete. V Praze 2 je bude pořádat spolek Ohňostroj pro Prahu, jehož show začne 1. 1. v 18:00 v Bastionu nad parkem Folimanka.loading...