Svíčky jsou škodlivější než cigarety! Co všechno mohou způsobit?

Máte rádi romantiku? Takové to posezení s partnerem u večeře a sklenkou vínka, kde samozřejmě nesmějí chybět zapálené svíčky? Možná, že svíčky nejsou pro vaše zdraví to pravé ořechové!

Dánský stavební výzkumný institut provedl studii, která šokovala svět! Hořící svíčka v uzavřené místnosti je daleko škodlivější než cigarety.

V Dánsku mají všelijaké zdravotní opatření, ale samolepky s varováním na svíčkách jim zatím chybí. Přestože se Dánové dozvěděli, že jsou škodlivé, zapalovat je zatím nepřestali!

Nečekáme, že najednou vyhodíte všechny svíčky a přestanete je zapalovat... Dánové třeba usoudili, že nebudou zdraví nebezpečné v případě, že v domovech budou více větrat.

Americké studie prokázali, že všechny svíčky na tom nejsou stejně... podle nich nejvíce škodí svíčky parafínové, které obsahují zbytky ropných produktů. Jejich spalování tedy opravdu uvolňuje toxické látky.

Lidé jsou si vědomi, že při spalování svíčky mohou uvolňovat saze. Ovšem mimo to také formaldehyd, toluen a oxid uhličitý. Nebezpečné jsou zejména vonné svíčky.

„Koncentrace benzenu se nezachytily. Za běžných okolností občasné používání kvalitních parafínových svíček v místnostech nepředstavuje zdravotní ohrožení. Samozřejmě, časté používání v nevětraném prostoru, například pět plamínků v uzavřené koupelně, může představovat zvýšené riziko astmatu, ale i rakoviny plic,“ varuje ekotoxikolog před problémem, který není potřeba přeceňovat.


Měli bychom se obávat o své zdraví?

Za normálních okolností zapalování svíček nepřináší žádná větší rizika. Důležité je pravidelně větrat a jakmile svíčku uhasíte, snažte se všechen kouř dostat z bytu.

Pamatujte si, že by svíčka také neměla hořet déle než čtyři hodiny a neměli byste ji sfoukávat, ale uhasit ji zhášedlem nebo tak, že ponoříte knot do vosku.

Pokud chcete mít jistotu, že svíčka není zdraví škodlivá, kupujte pouze ty kvalitní... například z včelího či rostlinného vosku. loading...