TOP 5 nejbláznivější OPTICKÉ ILUZE! Opravu fungují

Řekne-li se optický klam, většina z nás si nějaký ten obrázek s optickým klamem vybaví. Co to ale je optický klam, neboli optická iluze a jak funguje?

Ve chvíli, kdy se díváme na nějakou optickou iluzi, snímá náš zrak obrázek, ale mozek ho interpretuje jinak, než je ve skutečnosti zobrazen. Vnímáme pak realitu nesprávně nebo zmateně.

Většina optických klamů stojí na matení mozku barvami, či tvarem. Určitě také znáte dvousmyslné obrázky, které lze vnímat více způsoby. My si ukážeme 5 nejzajímavějších optických klamů!Jak je to ale možné?

K optickým iluzím dochází díky zrakovým receptorům, které umožňují zpracování zrakových vjemů. Na oční sítnici jich je asi 130 miliónů. Receptory jsou spojeny mezičlánky s nervovými vlákny, která se nespojují do zrakového nervu. V místě, kde zrakový nerv opouští oko směrem k mozkové kůře, se nachází asi dvoumilimetrové místo, kde nejsou žádné receptory. Tato takzvaná slepá skvrna způsobuje naše matoucí vnímání.

Většina optických iluzí je založena na matení prostřednictvím barev a tvarů, další skupinu sebeklamů tvoří dvojsmyslné obrázky, které můžete vnímat různými způsoby, jiné jsou založeny na chybném vnímání perspektivy a prostoru.

Podívejte se na další optické iluze:
loading...