Zdroj: Ilustrační foto
09.02.2018 by Rudolf Hasák

Úřad práce šetří! Stovkám lidí sebral dávky a ušetřil přes 37 milionů

peníze, finance, sociální dávky, úřad práce, práce

Úřad práce ušetřil 37 milionů korun. V minulém roce přišlo o sociální dávky 1500 lidí. Úřad práce tvrdí, že na dávky neměli nárok a jen je zneužívali.

Celkem 1497 lidí v loňském roce podle ÚP neoprávněně pobíralo dávky.

Zaměstnanci úřadu od ledna do prosince zkontrolovali celkem 110 893 pobíratelů dávek a zjišťovali, jaká je jejich životní a sociální situace.

Na základě zjištěných skutečností zamítli také 559 nových žádostí o dávky v hmotné nouzi. Loni tak ÚP ušetřil přes 37 milionů korun.

"Prioritou ÚP je motivovat uchazeče o zaměstnání k tomu, aby se snažili zvýšit si příjem především vlastní prací. Tedy aby zaměstnání či samostatná výdělečná činnost pro ně byly skutečně hlavním zdrojem příjmu."

"Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Zaměstnanci ÚP mohou v jeho průběhu ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě ÚP dávku odejme či sníží," vysvětlila ředitelka odboru Zdeňka Cibulková.

Šetření probíhá v přirozeném prostředí žadatele. Účelem je zjistit, v jakých životních, sociálních i materiálních podmínkách žadatel o dávku skutečně žije.

Úřad práce mimo jiné také zjišťoval, jaké vztahy jsou v rodině osob pobírajících  sociální dávky, např.  jak komunikuje s okolím, jestli je schopen zajistit chod domácnosti případně zda dbá o řádnou školní docházku dětí.

Nejčastěji lidé zneužívají příspěvky a doplatky na bydlení, příspěvky na živobytí, v menší míře pak příspěvky na péči, zvláštní pomůcky nebo mobilitu.

Má-li úřad práce sebemenší podezření na případ zneužívání dávek, jedná a situaci prošetří. U částek vyšších než 5 tisíc existuje podezření na spáchání trestného činu a celá záležitost může skončit dokonce až na policii. Myslíte si, že je to směr kupředu?Komentáře