Zdroj: mLu.fotos via flickr.com
12.08.2018 by Rudolf Hasák

V noci se dívejte na nebe! Roj Perseidů dosáhne maxima

video, perseid, nebe, padající hvězdy, perseidy, 2018

Patříte k těm, kteří každý rok v srpnu zalehnou na piknik a sledují roj Perseidů? 

Dnes jako loni opět dosáhne tento světelný počin nebeské podívané, která se trefila do vhodné fáze Měsíce.

Výborné pozorovací podmínky, ale na druhou stranu musíte vyčkat až do noci. Pokud musíte do práce, tak počítejte, že se v noci moc neprospíte... 

Tak to máte docela smůlu, protože tato super podívaná, kdy můžete spatřit "Padající hvězdy" vychází na zrovna nevhodnou dobu. 

Maximum meteorického roje se odehraje až mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní. 


Odborníci udávají, že v tuto dobu můžete na nebi spatřit až 70 meteorů za minutu. Mnozí páry se vydávají každý rok na piknik, kdy si lehnou na louku mimo město a relaxují pozorováním právě těchto Perseidů.

Letos nám v pozorování bude přát nejen počasí, ale dokonce je vhodná i aktuální fáze měsíce, která byla 11. srpna kolem poledne našeho času v novu.

Vyvarujte se ale sledování ve městech, neboť nedosáhnete temné oblohy a takzvaný světelný smog vznikající osvětlením měst vám podmínky jen zhorší a proč vlastně tyto "hvězdy padají"?

Je to prosté! Meteorický roj způsobují prachové částice, které zanechala kometa Swift-Tuttle na své dráze, která právě v těchto dnech procházela Zemí. 

Roj bývá aktivní každoročně od 17. července do 24. srpna. Perseidy jsou známé četnými meteory. Ty máte na obloze možnost zahlédnout ve vysoké frekvenci a v maximu, který je 12.8/13.8. v hodinách 0:00-5:00, je vysoká šance že jich zpozorujete velice mnoho! Meteory budou zdánlivě vylétat ze souhvězdí Persea, ale pozorovat je můžete prakticky po celé obloze.Komentáře