Vědci prokázali! Hodina hraní počítačových her zlepšuje fungování mozku

Jestliže hrajete počítačové hry, musíte na sobě poznat, že hran má nároky na váš mozek. Vědecký výzkum potvrdil, že paření her může mít blahodárný vliv pro vaše mozkové závity.

Zajímavá studie z Číny se zaměřila na proměnu kognitivních výkonů hráčů, kteří u počítače nebo konzole prosedí jen hodinku denně. Ač jsou hry hezkým koníčkem, vaše drahá polovička vám moc nepoděkuje. Pánové ruku na srdce - komu z vás tolerují hraní her ve vaší domácnosti? Jak to tedy je s tím hraním?

Mozek a pozornost

Výzkumu se zúčastnilo 29 čínských studentů. Jediným požadavkem bylo umět hrát na vysoké úrovni oblíbenou online hru League of Legends.

Konkrétně bylo požadováno, aby se tito téměř profi hráči nacházeli mezi nejlepšími sedmi procenty všech hráčů a měli s hraním akčních her alespoň dvouletou zkušenost.

K nim byli doplněni hráči, kteří naopak nehrají déle než půl roku a nacházejí se v nejnižších patrech tabulek této hry.

Před zahájením hraní a po jeho skončení museli participanti podstoupit test vizuální pozornosti. Na obrazovce se na různých místech objevoval čtverec a studenti ho měli co nejrychleji lokalizovat. Během tohoto testu byla také měřena mozková aktivita prostřednictvím EEG. Cílem bylo zjistit, jak efektivně dokážou participanti využívat svůj mozek – což se v tomto případě definovalo jako zaměření na to podstatné (čtverec) a ignorování ostatních, rušivých vjemů.

Stačí pouhá 1h denně?

Výsledek experimentu vás překvapí. Co ukázalo měření mozkové aktivity?

  • na začátku testu lepších výsledků dosahovali pravidelní hráči nežli ti sváteční
  • po hodině hraní, sváteční hráči vykazovali srovnatelných výsledků - jak v pozornosti, tak i v mozkové aktivitě!

Suma sumárum z výsledků je jasné, že pouhá hodina hraní váš mozek umí nastartovat a pozvednou ho k vyšším výkonům. Pravidelní hráči pravděpodobně mají mozek na vyšších obrátkách i mimo hraní her, ale to už jsou spekulace, které bude muset vyvrátit nebo potvrdit další vědecký výzkum.

Takže ve svém volném čase máte na výběr - televize, knihy, počítačové hry a nebo se věnovat rodině. Takže, honem na Playstation!

Zdroj: Prima ZOOMloading...