VIDEO: Rejnok připlaval a prosil potápěče o pomoc! Byl plný rybářských háčků

Podle potápěčů třímetrová manta obrovská věděla moc dobře, co dělá. Přiblížila k potápěčům v Austrálii, kteří z chování poznali, že pravděpodobně prosí o pomoc.

Manta trpělivě počkala, až ji zbaví rybářských háčků, které měla zapíchnuté pod okem.

„Často v této oblasti provázím potápěče se šnorchly. Připadalo mi, jako by mě poznala a spoléhala na mě, že jí pomůžu,“ vylíčil ve zprávě AFP fotograf Jake Wilton.

„Přiblížila se tak, aby mi ukázala oči,“ pokračoval Jake, který háčky odstranil za pomoci kleští.

„Vůbec se nepohnula. Jsem přesvědčený, že manta věděla, co Jake dělá,“ uvedl biolog a společník fotografujícího potápěče Monty Hall.

Je jí asi 30 let, což z ní v mantích očích činí ctihodnou starou dámu, poznamenala stanice BBC na svém webu.

Manta je pokládaná za jednoho z nejinteligentnějších tvorů v podmořském světě. Není člověku nebezpečná, živí se planktonem. Může dorůst až do sedmimetrového rozpětí mezi ploutvemi a dožít se až padesáti let, poznamenala AFP. Mantu, která si nechala pomoci od háčků, pojmenovali potápěči jako „Pihovatou“ kvůli skvrnkám na břiše.

Manty se podle ní těší pověsti vlídných obrů. Před pěti lety se na internetu objevily záběry jiné skupiny potápěčů, kterým se zdálo, že je manta vyhledala, aby ji zbavili útržku rybářské šňůry, kterou měla omotanou okolo ploutve.loading...