WEB nabízel drogy i vraždy. Šéf portálu dostal doživotí

Provozovatel internetového portálu Silk Road, Ross William Ulbricht (31) si půjde sednout na hodně dlouho. Na webu jste mohli sehnat cokoliv a vydělat si pořádný balík.

Americký soud v New Yorku poslal na doživotí do vězení provozovatele internetového portálu Silk Road (Hedvábná stezka), ten fungoval podobně jako aukro. Dali sa na něm prodávat veškeré zakázané věci včetně drog.

Rozsudku se Ulbricht dočkal v únoru. Byl uznán vinným z obchodu s omamnými látkami a praním špinavých peněz.

Jedenatřicetiletý Ross William Ulbricht, který vystupoval pod přezdívkou Dread Pirate Robertsze si tak přišel svým ilegálním jednáním na miliony. Ty mu ale jsou už k ničemu, ve vězení zůstane do konce svého života.

Policie sledovala jeho aktivitu a internetové stopy celé dva roky. Ulbricht si vydělal za doby funkčnosti serveru 18 milionů dolarů. Na portálu se platilo internetovou měnou Bitcoin a dalo se na něm sehnat cokoliv. Ilegální drogy, jako jsou heroin a kokain, dokonce i vraždy na objednávku.

Přístup do internetového portálu Silk Road a anonimitu pro uživatele zajišťoval systém TOR. Ten je zdarma a slouží k zamaskování IP adres. Fungoval výborně, protože když policie zaklepala na dveře dealerovi kokainu, otevřela jim stařenka v důchodu, která neměla ani pevnou linku, natož aby uměla s počítačem.

Silk Road nebylo zrovna jednoduché najít. Byl sice přístupný přes web, ale vyhledávače ho nemohou, případně nechtějí zahrnout do svého indexu. Po uzavření portálu Silk Road po Ulbrichtově zatčení byl uveden do provozu nový portál Silk Road 2.0.

Ten americké úřady uzavřely loni v listopadu, kdy zároveň zatkly jeho provozovatele Blakea Benthalla.

Po těchto zkušenostech už se nikdo neodhodlá pokračovat v podobném podnikání.loading...