Za bydlení platíme více než polovinu platu. Ceny mají ještě vzrůst

Nájemné v Česku roste tempem jako hladina alkoholu v krvi! Odborníci se shodují, že nárůst se u nás řadí na druhou příčku v Evropské unii.

Nájem vzrostl na extrémní čísla. V některých místech naší republiky mohou lidé za bydlení zaplatit dokonce až 70% své výplaty.

Rodiny se proto ve velkém stěhují z měst na vesnice. Ekonomové varují, že v následujících měsících nás čeká další zdražení v řádech stokorun.

Odborníci se shodují, že podle statistik je v Česku průměrná mzda necelých 34 000 korun. U nás v ČR žije 3,5 milionu lidí v nájmu.... Mnoho z nich většinu peněz utratí právě za bydlení.

Je to byznys

Vlastní bydlení má asi 67, 5 % lidí, zbylých 32, 5 % žije v pronájmech – při desetimilionovém počtu obyvatel České republiky to představuje 3 461 250 lidí žijících v nájmu za až alarmující ceny.

"Cena nájemného v České republice dramaticky stoupá, v posledních dvanácti letech stoupla takřka nejvýrazněji v celé Evropské unii, a to o osmdesát procent," vysvětlil pro tn.cz ekonom Lukáš Kovanda.

Vysoké nájmy podle ekonomů obyvatele měst vyhání na vesnice, anebo prodlužují dobu takzvaného vylétnutí z hnízda. Řada třicátníků bydlí s rodiči anebo příbuznými.

"Je to situace, která se dlouhodobě podepisuje třeba i na tom, že je v České republice nižší porodnost, protože jestliže rodiny s dětmi platí dražší nájmy, odkládají založení rodiny," doplňuje Lukáš Kovanda.

Důvodem nekončícího zdražování bydlení je podle odborníků nejen růst cen za vodu a elektřinu, ale i zdlouhavý proces získání stavebního povolení.

Lidé neví co s penězi

Další problém, o kterým se tak moc nemluví a vede právě ke zdražování bytů a nájemného, je jejich nedostatek. Byty nejsou a nájemci se snaží z nájemníků vyždímat co nejvíce.

Jak ale může být nedostatek bytů? Vždyť jich je všude dost? Nebo ne? Zakopaný pes je v tom, že lidé dnes neví co s penězi. To že na účtu je mít nemohou jsou si vědomi a chtějí je co nejlépe investovat. Pražáci skupují nemovitosti v malých městech, jako vhodnou investici. V bytech často nebydlí ani je nepronajímají, mají je jen na zhodnocení svých výdělků.

Není divu, že se nemovitosti zdražují, když jich je tak málo na prodej a k nájmu. Proto ten nedostatek bytů.

Kolik platíte nájemné vy? Jste s částkou spokojeni?loading...