Zastřešení postavené za pár týdnů

Rychle postavené budovy za nízkou cenu, to jsou montované haly. Právě díky nízké ceně v poslední době nacházejí uplatnění ve stále více odvětvích. Běžně jsou používány jako sklad materiálů, jízdárny, zemědělské haly, nebo hangáry.

Pokud jste někdy byli například v leteckém muzeu či vojenském muzeu, pravděpodobně jste se s montovanými halami setkali minimálně tam. Jak ve Kbelích, tak třeba v imperiálním válečném muzeu v Duxfordu mají část expozice schovanou v halách. Pro muzea jsou montované haly dobré nejen z hlediska ceny, ale také proto, že se dají snadno přemístit, rozebrat a postavit o kousek vedle.

Jak montovaná hala vypadá?

Zvenku jde o budovu s obloukovou střechou. Pokud nahlédneme pod pokličku, základy tvoří lehká konstrukce z ocelových trubek vybraného tvaru (U, O nebo A). Základní rámy jsou propojovány podélnými stužidly. Vše je však pospojováno tak, aby bylo možné halu snadno rozebrat.

Základy je třeba postavit na rovný terén, nejlépe na beton, asfalt nebo štěrkové lože. Ukotvení se posuzuje podle konkrétních podmínek, ale každopádně je lepší usadit halu na vyvýšenou plochu v rámci ochrany před dešťovou vodou.

Základy se opláští odolnou technickou textilií, která patří do třídy stavebních materiálů. Obloukové haly se standardně dělají v sedmi barevných odstínech (odstíny šedé, černá, bílá, hnědá). Pro větší prosvětlenost se doporučuje bílá barva střechy. Plachta je odolná proti UV záření, klimatickým podmínkám a mechanickému podření, má minimální životnost 10 let. Pokud by se přece jen někde poškodila, je možné ji opravit svárem.

Tip: Plachtu lze nechat potisknout logem firmy.

Nakonec se hala opatří doplňkovým vybavením – dveřmi, osvětlením, potiskem pláště elektroinstalací jako každá jiná běžná stavba.

Hlavní plusy montovaných hal

Levně postavíte a máte to bez starostí. Haly jsou velmi nenáročné na údržbu, platíte jen stavbu, pak už vás prakticky nic nestojí.

Rychlé zastřešení. I to je důvod, proč si lidé objednávají montované skladovací haly na míru. Zjistí, že už se blíží zima a nestíhají postavit přístřešek na důležitý materiál či seno.

Snadná demontáž a rozšíření. Halu je možné kdykoliv dočasně nebo trvale rozebrat a přesunout. Dokonce není problém ji zvětšit, když si vzpomenete, že jste si ji měli nechat postavit o pět metrů delší.

Na co se používají

Na začátku jsme zmínili zastřešení v muzeích a jako přístřešek na zemědělské nebo jiné stroje se opravdu používají běžně. Dalším hojným využitím jsou sklady zboží a materiálu a dokonce výrobní haly. Montované skladové haly slouží také k uložení sena a jiných produktů zemědělství, jako jízdárny nebo sportovní haly pro tenis, florbal, volejbal, …

Montované haly využívá dokonce Armáda ČR, ČEZ a.s., Vlamax, Integry Automotive a mnoho dalších známých firem. Když se zamyslíte, určitě přijdete na nějaký příklad firmy z vaší blízkosti.loading...