Zkontrolujte si znaménka, varují lékaři! Jaká způsobují rakovinu a která jsou OK?

Víte, že největším orgánem lidského těla je právě kůže? Je to až neuvěřitelné a mnozí lidé pokožku zanedbávají. Zdraví máme přeci jen jedno. Odstranit si nebezpečná znaménka je dnes jednoduché, tak proč se vystavovat zdravotnímu riziku?

Kůže nás chrání především z vnějška, ale je také v našem životě důležitá proto, že reguluje teplotu a chrání nás. Měli bychom jí to oplácet a chránit také ji.

Ruku na srdce... kdo z vás se o pokožku stará, jak by měl. Modřiny, puchýře, spálená kůže od slunce a drobné ranky či popáleniny, tomu všemu vystavujeme kůži každý den. Věděli jste, že se pokožka snaží vysílat varovné signály?

Všechno to, co na vaší kůži nemá co dělat, nazývají vaše babičky mateřskými znaménky. Je tomu ale opravdu tak? Kožních výrůstku a anomálií je vícero druhů. Ukážeme vám, jak poznat bezpečné od těch, které způsobují rakovinu kůže.

Vypuklá znaménka, lehce vypouklé, ale i ploché znaménka či pihy nás na první pohled nezajímají a pokud je máme na sobě od nepaměti, neklademe na ně velký důraz. Ve výjimečných případech se však může jednat o nebezpečné melanomy, což je ta nejnebezpečnější forma rakoviny kůže.

S rakovinou si není dobré zahrávat!

Organizace Skin Cancer Foundation varuje! Každých 57 minut zemře jeden člověk na následky melanomu.

Pokud se nad míru spálíte na slunci, či jste v životě utrpěli popáleniny, šance se ještě zdvojnásobuje. Naštěstí tu máme způsoby, které nám pomáhají se chránit a následkům předejít. Naučte se tuto pomůcku tzv. "abecedu", která vám může pomoci.


„A“ - asymetrie - nepravidelný tvar

Běžná bezpečná znaménka na kůži mají většinou symetrický tvar. Pokud si tedy znaménko rozdělíte pomyslnou čárou na půl, obě dvě části by měli být ve výsledku stejné.

Pokud byste na kůži však měli melanom, bude mít znaménko nepravidelný tvar. Může být asymetrické, mít vypouklý tvar a určitě byste se o tom měli poradit s odborníkem.


„B“ - border  - ohraničení

Další možností, jak poznat znaménko zdravé, je podle jeho tvaru. Pamatujte si, že zdravá znaménka mají okraje hladké. Jejich obrysy mají pravidelný jasný tvar.

Znaménka, která mohou být problémová, mohou mít tvar vroubkovaný, nerovnoměrný a někdy mohou mít rozpité okraje... často i do ztracena.


„C“ - color - barva

Ukazatelem toho, zda se máte obávat o své zdraví, může být také barva. Zdravá znaménka jsou většinou hnědé barvy. Jejich barva by měla být na celém povrchu konzistentní a tedy by neměla být flekatá.

Pokud by se jednalo o melanom, poznáte ho podle toho, že má výrazné zbarvení a může mít dokonce různé odstíny. Má-li nerovnoměrné rozložení barev, může  být rakovinového onemocnění.


„D“ - diameter - průměr

Nezanedbávejte ani velikost znaménka na kůži. Ty zdravá nebývají zpravidla větší než guma na tužce. Pravda je, že mateřská znaménka však bývají někdy větší. Klasické by měla mít průměr 6 milimetrů a méně.

Pokud zpozorujete, že se vaše znaménko zvětšilo, nebo je nepřiměřeně velké, doporučujeme jej raději konzultovat s odborníkem.


„E“ - elevation - vyvýšení

Všimnete-li se, že pigmentové znaménko roste do výšky, může to být známkou progredujícího nádoru.

Pokud však máme mateřské znaménko již řadu let nad úrovní okolní kůže, nemusí to znamenat nebezpečí.

Pokud dokážete časně identifikovat změnu Vašeho znaménka a navštívíte lékaře, může Vám to zachránit život. Neberte znaménka na lehkou váhu, v případě podezření na rakovinu kůže vyhledejte lékařskou pomoc.


Co udělat pro ochranu své pokožky?

Každý den a to i během léta či zimy se natírejte krémem s vysokým SPF. Minimální hodnota by měla být SPF 15 a ani to Vám nezaručuje dokonalou a plnohodnotnou ochranu. UVA a UVB záření jsou pro pokožku škodlivé, proto nikdy nezapomínejte na ochranu.

Zkuste se vyhýbat soláriím, kde jste tomuto záření přímo vystaveni. Solária způsobují předčasné stárnutí pokožky a příliš extrémní a časté návštěvy solária mohou způsobit rakovinu.

Melanom se může vyskytovat opravdu kdekoliv, dokonce i mezi prsty na noze, kde by Vás nenapadlo se podívat.

Nejlepší věc, kterou můžete udělat, je chodit na preventivní prohlídky alespoň jednou ročně a vždy když spatříte změnu, okamžitě lékaře vyhledat. Věřím, že Vám pár znamének nestojí za vážnou nemoc, kterou můžete, no nemusíte mít.

Zdroj: littlethings.comloading...