Znáte lidi, kteří nosí roušku pod nosem? Dělají velkou chybu

Rouška pod nosem je typicky česká věc stejně jako ponožky v sandálech.

Průzkum agentury Focus došel k závěru, že třetina Čechů a Slováků je odpůrcem nošení roušek. Přestože uvnitř budov roušky musíme ještě stále nosit, někteří lidé vymýšlejí způsob, jak to alespoň částečně ošulit.

Typickými případy jsou supermarkety, kde je na denním pořádku vidět podkladní, jak nosí roušku takřka jen na oko. Ústa je pravda, že mají zakrytá, ale nos nikoliv.

Lidé prostě už roušky nenosí, nechtějí... Už se smířili se skutečností, že koronavir stejně dostanou. Buď za týden nebo za měsíc... jednou si tím projdeme všichni. Kdo ještě roušky pravidelně vyvařuje? Řidič autobusu má jednu a tu stejnou roušku zavěšenou na zpětném zrcátku každý den. Nepere, nemění.

Podle lékařů jde o zásadní chybu!

Všichni dobře víme, že rouška je jen malé procento toho, jak chránit ostatní. Tím že ji nebudeme mát nasazenou dostatečně, toto procento opatření ještě snižujeme.

“Rouška třeba mít na tváři nasazeny správně, aby jejich nošení bylo účinné: mají přiléhat k obličeji a mají zakrývat ústa i nos,” uvedl hlavní slovenský hygienik SR Ján Mikas.

Nosit roušku špatně je vlastně pak úplně zbytečné. Nemůžeme se divit, jak pozitivních případů rapidně přibývá. “Rouška nasazeny pouze pod nosem nemá žádný ochranný význam naopak kontaktem okrajů roušky se rty a nosem se zvyšuje riziko vdechnutí viru, který může být zachycen na okraji roušky,” řekl pro agenturu SITA praktický lékař Kristián Bucsay.

Správné nošení roušky funguje dobře. O tom se přesvědčila na vlastní kůži profesorka Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiologie Fakulty veřejného zdravotnictví SZU v Bratislavě.

“Několik hodin jsme seděli v jedné místnosti s člověkem, který byl pozitivní a roušku měl nasazenou pod nosem. Díky tomu, že my ostatní jsme měli roušky nasazeny na ústech i na nose, jsme se před nákazou ochránili. Rouškám věřím.“, řekla na zasedání epidemiologické komisí, kterého se zúčastnil člověk infikovaný koronavirem

Podle epidemiologických mají nejlepší ochranný efekt respirátory pak chirurgické roušky, následují plátěné roušky a nejmenší prokázaly látkové sportovní nákrčníky.

Zdroj: Woman.tiscali.czloading...