Zvládnete udělat rukama tyto gesta? Příčinou je jedna nemoc. Zkuste si to!

Máte pocit, že jsou vaše klouby jako z gumy? Chtěli jste se přihlásit do talentové soutěže, protože jste ohební? Dovedete provést rukama pohyby, které ostatní nesvedou nebo jim působí velké potíže? No tak pokud jste nyní řekli třikrát ANO, pečlivě čtěte... Pravděpodobně patříte mezi výjimku lidí trpící vzácným Marfanovým  syndromem.Jsou vaše klouby nepřirozeně ohebné?

Marfanův syndrom je poruchou pojivové tkáně, která způsobuje nadměrnou pohyblivost kloubů. Člověk trpící tímto onemocněním, má oproti nám ostatním smrtelníkům flexibilnější a jemnější tkáně.

Většinou tento vzácná syndrom nezpůsobuje žádné problémy a nezanechává na vašem těle vážné následky. Rozhodně byste ale měli o tomto syndromu něco vědět!

Máte-li podezření, že dovedete s prsty nadpřirozené manévry, určitě neváhejte a  kontaktujte svého lékaře, který vám poví více. Jedním z hlavních příznaků tohoto vzácného onemocnění můžete zpozorovat na své ruce a zápěstí, respektive  nadměrnou schopnost provádět triky a pohyby prstů, které ostatní lidé nezvládnou.


Zkontrolujte si příznaky

Zkontrolujte si, zda netrpíte některým z níže uvedených příznaků syndromu. Mezi hlavní příznaky patří:

  1. Arachnodactyly - Neboli pavoučí prsty u lidí. Charakteristická deformita prstů ruky - jejich větší než normální délka, nadměrná tenkost (tenkost) a zakřivení.
  2. Jasná pohyblivost kloubů - schopnost činit pohyby, které by ostatní neudělali nebo by jim působily velké potíže
  3. Ztráta integrity některých tkání, které jsou lehčí než obvykle - tento problém může způsobit problémy na všech úrovních lidského těla, především na kardiovaskulární úrovni;
  4. Vysoká výška těla - zde samozřejmě platí, že ne všichni vysocí lidé musí tímto syndromem trpět, nicméně je lepší v tomto případě zpozornět.

Mezi další příznaky patří měkké klouby a laxní vazy, ploché nohy, dislokace čoček, krátkozrakost, prolaps aneurysmy a problémy se srdeční chlopní, úzká patra a protáhlé tváře, skolióza, kyfóza, lordóza a v neposlední řadě také pneumotorax.

Není pravidlem, že pacient trpící tímto syndromem musí mít všechny uvedené příznaky. Většinou se vyskytují jen některé, ale v každém případě je lepší nechat se otestovat, abyste měli jistotu správné diagnózy.

Srdce v ohrožení

Někdy se toho ani nemusíte všimnout a nevíte o tom. Syndrom se nemusí projevit symptomaticky. Největší hrozbou může být vliv srdce, protože pokud není včas syndrom diagnostikován, může dojít k aneurysmu a prasknutí aorty.

Cévní tkáně jsou křehké a následky vážné. Dokonce některé slavné osobnosti tímto syndromem trpěli a nepůsobilo jim to žádné potíže... Jiným to bylo třeba i ku prospěchu, například slavný houslista Paganini měl díky tomuto syndromu obrovskou výhodu, která mu zajistila světový ohlas a slávu.

Dalšími osobnostmi byli například Abraham Lincoln, Charles de Gaulle a vůdce teroristů Usama Bin Laden. Syndrom vyléčit nelze, ale lze s ním žít úplně normální život.

Zdroj: Prosvet.czloading...