17.09.2015 by Milan Kněz

Jak se správně starat o trávník?

trávník, zahrada, sekačka, údržba, dekorace, výsev, hnojení

Trávník je neodmyslitelným základem každé zahrady. Již od pohledu lze poznat kvalitu vašeho trávníku. Ten by měl být zdravý, krásně zelený a samozřejmě udržovaný. Schválně se podívejte z okna, co přesně vidíte. Neděláte něco špatně?

Věděli jste, že pouhé dva metry čtvereční dokáží vyprodukovat takové množství kyslíku, které spotřebuje jeden člověk za den?

Ať už udržujete trávník pro své potěšení anebo proto, že pohled na zelenou zahradu vás uklidňuje, staráte se o něj správně?

Nechte trávník dýchat a pečlivě jej udržujte
Trávníky stejně jako lidé potřebují vzduch. Z počátku jara a na konci podzimu vezměte hrábě do ruky a odstraňte kameny, listy a další povrchové nečistoty. Půdu můžete provzdušnit také vidlemi a to tak, že jej silně zapíchnete a pohybem do strany provzdušníte. O trávník pečujte pravidelně, sám vám do krásy neporoste. Není to žádný med a chce to měsíce práce. Nakonec výsledek stojí za to.

Ještě než se pustíte do sekání, bylo by dobré trávník zkontrolovat. Nežádoucí krtiny, které se mohou na pozemku vyskytovat, rozhrabte anebo rozdupejte. Pokud by se krtci rádi vraceli, můžete vyzkoušet pasti a nástrahy, které je jednoduše zlikvidují.

Jste-li si jistí, že vám na trávníku nic nebrání v cestě, můžete se pustit do pravidelného sekání. Trávník poprvé sečte koncem března nebo začátkem dubna. Nikdy nesekejte více než třetinu výšky trávy. Údržbu trávníku provádějte jednou za týden. Dávejte si pozor také na rosu! Nikdy nesekejte trávu mokrou, jinak vám bude ucpávat sekačku. Raději počkejte, než rosa zmizí.

Jak často trávník hnojit?
Hnojit trávník byste měli dvakrát za rok a to konkrétně na jaře i na podzim. Na živinách v půdě velice záleží a tak můžete nejlépe aplikovat NPK (dusík, fosfor a draslík), nebo přírodní kompost. Poté je potřeba důkladně trávu zalít, aby se živiny dobře rozpustily.

Pro oživení unaveného trávníku použijte rychle působící hnojivo, jinak používejte pomalu se rozpouštějící typy hnojiv. Budete-li hnojit na podzim, nepoužívejte hnojiva bohatá na dusík. Vyvarujete se tak rychlému šíření chorob.

Nemáte ještě trávník?
Toužíte o krásném zeleném koberečku, nebo chcete rozšířit zahradu? Pak vás bude zajímat, jak postupovat při výsevu zeleně. Základem je travní směs!

http://www.zahrady-bula.cz/images/travnik4071full.jpgNa trhu lze získat mnoho druhů a těžko se v nich vyznat. Sázíte-li poprvé, doporučujeme se zaměřit na nějaký dekorativní (okrasný) trávník. Ten plní hlavně estetickou funkci.

Dávejte velký pozor, protože tento druh vyžaduje dokonalou přípravu půdy, plochu bez sebemenších nerovností a intenzivní časově náročnou péči. Nemáte-li s výsevem zkušenosti, raději si nechte výsev vyhotovit od profesionálů. Jednou takovou šikovnou firmou v oboru u nás je Zahrady-bula.cz, ta se kromě výsevu stará o celou údržbu vaší zahrady.

Komentáře

Zajímavé virály