Zdroj: foto: AP
09.07.2015 by Dominik Hartmann

Kim Čong-un řádí na svém křesle

Kim Čong-un, Severní Korea

Kim Čong- un nechal od svého nástupu do funkce přibližně  70  severokorejských představitelů. Oznámil to Jihokorejský ministr zahraničí Jong Pjong-Se. Severokorejský vůdce kolem sebe rozpoutal masivní počet poprav, který rapidně převyšuje svého slavnějšího otce Kim Čong-ila.

K nejvýše postaveným osobám, které nechal popravit, patří jeho strýc Čang Song-tchek, jenž byl popraven roku 2013 za údajnou vlastizradu nebo ministra obrany  Hjon Jong-čola za to, že usnul během vojenské přehlídky.

 

Kim Čong-un se narodil roku 1983 a je nejmladším ze synů slavného vůdce Kim Čong-ila. Podle Jihokorejských medií ho vybral otec jako svého nástupce.  V mládí studoval pod falešným jménem na mezinárodní škole v Bernu. Po ukončení studia se vrátil zpět do Severní Koreje, a tam podstoupil vojenský výcvik. Na konci roku 2011 se stal po smrti svého otce faktickým vůdcem Severní Koreje.

Likvidace vysoko postavených lidí v KLDR znepokojuje Severokorejce, kteří se údajně rozhodují  k útěku do Jižní Koreje. Dynastie Kimů vládne již od konce padesátých let 20. století a je známa svými diktátorskými postupy. Jihokorejský ústav v Soulu nechal vypracovat zprávu, podle níž bylo od roku 2000 vykonáno přes 1400 poprav. Trest smrti se tu uděluje za vraždu či vlastizradu. Ve většině případech je ovšem udělován bizardně, jako například za pašování drog nebo šíření jihokorejských filmů či seriálů. 

A jaký je váš názor na tuhle problematiku? Dokážete si třeba představit, že byste dostali trest smrti za šíření slovenských seriálů do České republiky? 

Komentáře

Další články

Zajímavé virály