28.07.2014 by Petr Masťák

Plastové modely Revell

plastové modely, letadla, modely revell

Revell. Plastové modely, které už přes 60 let mění svět

 

Na světě není moc hraček, které by dokázaly ovlivnit tolik dětských generací, jako plastové modely z dílny americké společnosti Revell. Už od konce 2. světové války si děti po celé planetě hrají s  modely lodí, letadel nebo vrtulníků a jásají nad jejich detailní propracovaností a jednoduchostí zároveň. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom v nejbližší době mělo něco měnit.

 

Trocha historie

Za všechen ten humbuk okolo modelů letadel a lodí je vlastně zodpovědný Charles Lindbergh. Vynikající americký letec 20. století, který se proslavil zejména svým sólovým přeletem nad Atlantickým oceánem v roce 1927. Velkou louži mezi Amerikou a Evropou tehdy překonal v jednoduchém letounu, jehož konstrukce byla inspirována právě modelem letadla. Svým činem udělal z řady mladých chlapců tehdejší doby vášnivé nadšence, kteří si skládání modelů letadel doslova zamilovali.

 

Po stopách do minulosti

Jedním z oněch mladých chlapců byl i Bob Reder. Ten už ve svých 13 letech sestavil první funkční model letadla a nebylo tak vůbec divu, že ho po vysoké škole do svých řad jako hlavního designéra angažovala společnost Comet Models. Rederovi se ale zastesklo po větším úspěchu, a tak společně s kolegou Jackem Besserem založili vlastní společnost – Monogram. Firma vyráběla jednoduché dřevěné modely lodí a letadel.

 

Ve stejné době v americkém Brooklynu přebýval další modelový nadšenec – Lewis Glaser. Ten ale na rozdíl od Redera nechtěl vyrábět modely ze dřeva, a tak si založil firmu na modely z plastu. Pojmenoval ji Precision Specialties a aniž by si toho oba muži byli vědomi, společně vytvořili zcela nový fenomén trávení volného času. V roce 1956 podle výzkumu amerického časopisu mělo zálibu ve skládání modelů celých 80 % chlapců z celkové populace!

 

Společně k cíli

Cesty společností Monogram a Precision Specialties se v průběhu 60 let za různých okolností postupně spojily a vytvořily nesmrtelnou legendu s názvem Revell. Tu dnes stoprocentně ovládají její zaměstnanci, kteří stále nesou poselství, jež firmu provází už od jejího založení – modely letadel a lodí vytvářejí s takovou láskou a nadšením, jakoby je vyráběly pro vlastní děti. A na konečném výsledku je to opravdu poznat.

 

Přesvědčit se o tom můžete i sami. Vybrané modely Revell nakoupíte třeba na hrackomatu.cz.

Komentáře